Grecja kontynentalna zachwyca pięknymi plażami, prawdziwą grecką gościnnością oraz romantycznymi zachodami słońca. To miejsce idealne dla każdego. Znajdziecie tu zarówno nowoczesne kurorty, gwarne tawerny, zaciszne malownicze zakątki, jak i światowej klasy zabytki. Grecka kultura, która swoją kolebkę posiada właśnie w stolicy regionu – Atenach, inspiruje od wieków.

Aby przenieść się do złotej ery Aten i stać się częścią jej świetności, warto poświęcić czas na zwiedzanie Akropolu i innych antycznych zabytków Grecji. Jednak na Atenach Grecja się nie kończy. Przylądek Sunion to jedno z najbardziej malowniczych miejsc tego kraju. Tu na stromym cyplu znajdują się ruiny świątyni Posejdona, kontrastujące z błękitnymi wodami Morza Egejskiego, skąd najlepiej podziwiać spektakularne zachody słońca. Obowiązkowym punktem zwiedzania „Grecji w miniaturze” jest znany na całym świecie Maraton - na polach wokół tego miasteczka rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew starożytności. Nie bójcie się jednak, że podróżując po Grecji utkniecie w pułapce czasu. To miejsce jest rajem dla osób szukających spokoju i wspaniałych widoków. Znajdziecie tu zarówno nowoczesne hotele, liczne bary, restauracje i tawerny, jak i mało turystyczne zakątki oraz kameralne plaże. Region kusi dobrze rozwiniętą linią brzegową, malowniczymi zatoczkami oraz dziką przyrodą. Piękne kurorty to idealne miejsca na wypoczynek zarówno dla miłośników zwiedzania, jak i plażowania.

Ciekawostki

Ateńskie targi

Wielki targ spożywczy, zwany Varvakeios Agora, działa w Atenach nieprzerwanie od 1886 roku. Otwarty jest 24 godziny na dobę. Można tu kupić wszelkie możliwe warzywa, owoce, sery, oliwy, wędliny czy przyprawy ze wszystkich zakątków Grecji. O każdej porze dnia i nocy panuje tu wszechobecny gwar i ścisk. Można tu znaleźć stragany czy sklepiki na kieszeń każdego turysty. Bibeloty można kupić na ateńskim pchlim targu Monastiraki.

Plaka

Zabytkowa dzielnica Plaka rozciąga się między placem Sindagma i Akropolem. Jej okres świetności przypadał na XIX wiek, kiedy mieszkali tu zamożni obywatele Aten. Na przełomie lat 60. I 70. XX w., w czasach dyktatury pułkowników, wyburzano stare dzielnice, zastępując je masową budową i tylko Plakę udało się ocalić. Dziś ta plątanina wąskich, krętych uliczek, wijących się między zabytkowymi budowlami, jest jedną z największych atrakcji miasta.

Zwiedzanie

Stadion Panateński

Stadion Panateński lub inaczej Kalimarmaro (wykonany z dobrego marmuru) jest jedną z głównych atrakcji historycznych Aten i jedynym stadionem na świecie zbudowanym w całości z marmuru. Obiekt powstał w naturalnej niecce między dwoma wzgórzami, w miejscu prostego toru wyścigowego zbudowanego w IV w. p.n.e. przez archonta Likurga. Przez wieki organizowano tu igrzyska panatenajskie ku czci bogini Ateny, które odbywały się co 4 lata. To tutaj zainaugurowano pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w 1896 roku. Warto udać się do przyległego do stadionu muzeum, aby poznać niezwykłą historię tego miejsca.

Akropol

Choć Akropol znaleźć można w wielu greckich miastach, ten Ateński jest najsłynniejszy na świecie. Wokół niego skupia się życie miasta nazwanego na cześć bogini mądrości, strategii i rzemiosł – Ateny. Pierwsi władcy żyli na szczycie wzgórza, podczas gdy poddani zamieszkiwali tereny rozciągające się u jego stóp. Dopiero wieki później wyrocznia delficka orzekła, że Akropol ma być siedzibą bogów, nie ludzi. Dzisiaj majestatyczny Akropol, zwieńczony kolumnadą Partenonu, góruje nad nowoczesnym miastem i przypomina o złotym wieku starożytnej Grecji.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Grecja
Podatek turystyczny :
Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania.
Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc
3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc
4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc
5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/noc
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz.
Język :
grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim
Komunikacja :
autobusy liniowe
Długość lotu :
2 godz. 25 min – 2 godz. 55 min
Przykładowe ceny :
Bilet za przejazd autobusem liniowym 1-2 EUR
Waluta :
euro (EUR)