Evia kusi kameralną atmosferą, dobrze rozwiniętą linią brzegową, malowniczymi zatoczkami oraz dziką przyrodą. Mitologia wyjaśnia, że wyspa powstała na skutek uderzenia trójzębem Posejdona. Według innej legendy to tutaj Arystoteles rzucił się w przepaść, nie mogąc rozwiązać zagadki Kanału Eubejskiego.

Na zachód od Aten znajduje się wyspa Evia, nazywana także Eubeą. Mimo że jest drugą pod względem wielkości wyspą w Grecji, to wciąż mało znaną. Nie należy traktować tego jako ujmę, gdyż dzięki temu Evia jest rajem dla osób szukających spokoju, wspaniałych widoków i światowej klasy zabytków. Znajdziecie tu zarówno nowoczesne hotele, liczne bary, restauracje i tawerny, jak i dziką przyrodę, mało turystyczne zakątki oraz kameralne plaże. Niekwestionowaną mocną stroną Evii jest niedaleka odległość od Aten. Wyspę od stałego lądu oddziela Cieśnina Eubejska, która w pobliżu stolicy Eubei - Chalkidy - zwęża się do zaledwie 40 metrów. Tam z kolei znajduje się most, dzięki któremu z wyspy do Aten można dojechać autem. Drugim co do wielkości miastem wyspy jest Eretria, która przez wieki konkurowała z Chalkidą o dominację na wyspie. To najważniejsze pod względem historycznym miejsce na Evii swoją popularność zawdzięcza nie tylko pięknym krajobrazom i doskonale rozwiniętej infrastrukturze, lecz również wygodnemu połączeniu promowemu z Grecją kontynentalną. Z tego też względu Evia jest ulubionym miejscem wypoczynku Ateńczyków, którzy szukają komfortowego wypoczynku niedaleko domu. Na Eubei znajduje się także najbardziej ekskluzywne uzdrowisko Grecji.

Ciekawostki

Ateńskie targi

Wielki targ spożywczy, zwany Varvakeios Agora, działa w Atenach nieprzerwanie od 1886 roku. Otwarty jest 24 godziny na dobę. Można tu kupić wszelkie możliwe warzywa, owoce, sery, oliwy, wędliny czy przyprawy ze wszystkich zakątków Grecji. O każdej porze dnia i nocy panuje tu wszechobecny gwar i ścisk. Można tu znaleźć stragany czy sklepiki na kieszeń każdego turysty. Bibeloty można kupić na ateńskim pchlim targu Monastiraki.

Plaka

Zabytkowa dzielnica Plaka rozciąga się między placem Sindagma i Akropolem. Jej okres świetności przypadał na XIX wiek, kiedy mieszkali tu zamożni obywatele Aten. Na przełomie lat 60. I 70. XX w., w czasach dyktatury pułkowników, wyburzano stare dzielnice, zastępując je masową budową i tylko Plakę udało się ocalić. Dziś ta plątanina wąskich, krętych uliczek, wijących się między zabytkowymi budowlami, jest jedną z największych atrakcji miasta.

Zwiedzanie

Stadion Panateński

Stadion Panateński lub inaczej Kalimarmaro (wykonany z dobrego marmuru) jest jedną z głównych atrakcji historycznych Aten i jedynym stadionem na świecie zbudowanym w całości z marmuru. Obiekt powstał w naturalnej niecce między dwoma wzgórzami, w miejscu prostego toru wyścigowego zbudowanego w IV w. p.n.e. przez archonta Likurga. Przez wieki organizowano tu igrzyska panatenajskie ku czci bogini Ateny, które odbywały się co 4 lata. To tutaj zainaugurowano pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w 1896 roku. Warto udać się do przyległego do stadionu muzeum, aby poznać niezwykłą historię tego miejsca.

Akropol

Choć Akropol znaleźć można w wielu greckich miastach, ten Ateński jest najsłynniejszy na świecie. Wokół niego skupia się życie miasta nazwanego na cześć bogini mądrości, strategii i rzemiosł – Ateny. Pierwsi władcy żyli na szczycie wzgórza, podczas gdy poddani zamieszkiwali tereny rozciągające się u jego stóp. Dopiero wieki później wyrocznia delficka orzekła, że Akropol ma być siedzibą bogów, nie ludzi. Dzisiaj majestatyczny Akropol, zwieńczony kolumnadą Partenonu, góruje nad nowoczesnym miastem i przypomina o złotym wieku starożytnej Grecji.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Grecja
Podatek turystyczny :
Od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, będzie pobierany podatek turystyczny. Zapłata za podatek odbywa się podczas zakwaterowania.
Wysokość podatku turystycznego zależy od kategorii lokalnej hotelu/kwatery. Dla obiektów:
1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc
3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc
4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc
5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/noc
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz.
Język :
grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim
Komunikacja :
autobusy liniowe
Długość lotu :
2 godz. 25 min – 2 godz. 55 min
Przykładowe ceny :
Bilet za przejazd autobusem liniowym 1-2 EUR
Waluta :
euro (EUR)