Francuskie Alpy to gwarancja śniegu, profesjonalnie przygotowane ośrodki narciarskie oraz tajemnicze masywy górskie.

Alpy – potężne pasmo rozciągające się od Morza Śródziemnego aż po obrzeża bajecznego Wiednia swą rozpiętością obejmują Słowenię, Austrię, Włochy, Niemcy, Liechtenstein, Szwajcarię, Monako i Francję. Prym wiodą Austria i Włochy, inne kierunki wybierają nieliczni. Niesłusznie, warto wziąć pod uwagę Francję podczas planowania zimowego wypoczynku.

 

Alpy francuskie to majestatyczne, liczne czterotysięczniki z najbardziej rozpoznawalnym, europejskim szczytem – Mont Blanc. Tu miesza się brawura z równowagą, srogość z delikatnością. Ta ostatnia, niewidoczna nierzadko na pierwszy rzut oka, materializuje się w postaci Aiguille de Rochefort czy Dent du Geant, przez wielu uznawanych za najpiękniejsze szczyty całego, alpejskiego pasma górskiego. Masyw Mont Blanc z pięknym Tryptykiem Alpejskim (Grandes Jorasses, północnymi ścianami Eigeru i Matterhornu) to niekwestionowany lider na liście alpejskiego narciarstwa, snowboardingu oraz wspinaczki wysokogórskiej. Tutejsze trasy narciarskie już trzykrotnie gościły najlepszych sportowców z całego świata – w roku 1924 ośrodek Chamonix, stolica francuskiego alpinizmu, był gospodarzem I Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Francuskie ośrodki narciarskie amatorom białego szaleństwa kojarzą się przede wszystkim z rozległymi, malowniczymi dolinami oraz nietkniętymi przez ratraki, dzikimi trasami – pełnymi grubej warstwy puchu – nie lada gratka dla poszukujących nowych, górskich wrażeń. Estetyka tutejszej infrastruktury ustępuje wprawdzie miejsca jej funkcjonalności, ale lokalizacja ośrodków na wysokościach przekraczających 2000 m n.p.m. gwarantuje doskonałe warunki śniegowe.

Wspomniane już Chamonix to sztandarowy ośrodek narciarski dla rodzin, ale i poszukiwacze adrenaliny odnajdą tu swój mały raj – panują tu doskonałe warunki do uprawiania speedridingu (narciarstwa połączonego z paralotniarstwem). Ciekawym konceptem są tereny narciarskie znane pod nazwą Les Arcs – to jeden z najwyżej położnych regionów narciarskich w północnych Alpach francuskich, pełen nie tylko rozrywek czysto narciarsko-snowboardowych, ale również wspinaczkowych. Wizytówką górskich pejzaży Francji jest, w równej mierze jak poprzednie stacje, ośrodek Val Thorens, położony na terenie Parku Narodowego Vanoise w Sabaudii, uznawany za najwyżej położoną stację narciarską w Europie. To stąd rozpościera się spektakularny widok na włoskie i szwajcarskie szczyty alpejskie oraz potężny lodowiec Cime de Caron. Tu również znajdują się najlepsze trasy do freeridingu.

Rodan Alpy

Rodan Alpy

To nie tylko cudowne alpejskie krajobrazy i uzdrawiająca moc górskich wód, ale przede wszystkim największy region narciarski na świecie, oferujący cenione wśród miłośników białego szaleństwa wysokiej klasy ośrodki sportów zimowych.

Zobacz więcej
Les Arcs

Les Arcs

Les Arcs to jeden z najwyżej położnych regionów narciarskich w północnych Alpach francuskich. Na stokach najwyższego szczytu – Aiguille Rouge (3225 m) – sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia.

Zobacz więcej

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Francja
Język :
francuski
Waluta :
euro (EUR)