Loading...Loading...

Sharm el Sheikh, po arabsku “Zatoka Starca”, to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych Egiptu. Słynie ze wspaniałej pogody, pięknych plaż i luksusowych kurortów. To raj dla miłośników nurkowania, surfingu oraz wielbicieli zwiedzania.

World map

Region Sharm el Sheikh znajduje się w południowej części półwyspu Synaj. Jest to idealne miejsce nie tylko dla wielbicieli relaksu na plaży, ale także dla sympatyków sportów wodnych. Ze względu na ciepłe i czyste wody, a także piękną faunę i florę, często podziwianą przez nurków, Sharm el Sheikh daje możliwość odkrywania podwodnego świata. Morze zamieszkuje ponad 1000 gatunków ryb, a także żółwie morskie, rozgwiazdy i jeżowce. Znajdują się tu również najpiękniejsze rafy koralowe, położone najbliżej Europy.

Między Morzem Czerwonym, a niesamowitymi górami półwyspu Synaj, położone jest miasto o tej samej nazwie. Sharm el Sheikh to tzw. perła turystyczna Synaju. Kurort usytuowany jest nad trzema zatokami: Shark Bay, Naama Bay i Maya Bay. To najbardziej atrakcyjne miejsce wśród egipskich kurortów. Znajdziecie tu czyste plaże, a także nowoczesne hotele, kluby, kasyna i pola golfowe. W regionie panuje skrajnie suchy klimat zwrotnikowy, z niezwykle rzadkimi opadami deszczu. Zimą temperatura w ciągu dnia waha się od kilkunastu stopni w najchłodniejszych miesiącach, do około 30ºC w najcieplejszych. Latem natomiast przekracza 40ºC. Warto jednak zaznaczyć, że niska wilgotność powietrza – ok. 4%, sprawia, że upały nie są uciążliwe dla turystów.

Zwiedzając region, warto wybrać się do Parku Narodowego Ras Muhammad – jednego z najsławniejszych miejsc nurkowych na świecie. Występuje tutaj łącznie ok. 150 gatunków koralowców. Spotkać tu można również żółwie morskie i delfiny. Kolejnym ciekawym miejscem jest Park Narodowy Nabq – znany przede wszystkim z najbardziej na północ wysuniętych lasów mangrowych, gdzie żyje mnóstwo gatunków ptaków.

Wakacje w Sharm el Sheikh to okazja do spróbowania wspaniałych orientalnych smaków kuchni egipskiej oraz doskonale przyrządzanych świeżych owoców morza. Miejsce o wspaniałym położeniu, pięknej pogodzie, doskonałych warunkach do zwiedzania oraz uprawiania sportów wodnych z pewnością spodoba się każdemu wymagającemu turyście.

Przewodnik

Atrakcje

Kuchnia

Ciekawostki

Warto wiedzieć
 • Strefa czasowa

  czas polski + 1 godz.
 • Język

  arabski; w miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w języku angielskim, niemieckim oraz francuskim
 • Komunikacja

  taksówki, minibusy
 • Długość lotu

  4 godz. 20 min
 • Przykładowe ceny

  taksówka ok. 20 EGP (12 zł)
 • Waluta

  funt egipski (EGP); 100 EGP = ok. 45 PLN