Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

Krusne Hory, rozciągające się w północno-zachodniej części Czech, to jedno z najbardziej malowniczych pogórzy naszego południowego sąsiada. W polskiej terminologii znane jest pod nazwą Rudawy, która odnosi się do wydobywanych tu od czasów średniowiecza rudy, kruszców srebra czy miedzi.

 Region, w którym rozciąga się pasmo Rudaw, niegdyś należący do jednej z trzech historycznych ziem czeskich, kraju Korony Świętego Wacława, obfituje w niezwykłe miejsca, bynajmniej nie związane wyłącznie z zimowym szaleństwem na stokach i trasach narciarskich. W regionie można udać się na wielogodzinne, piesze wędrówki po zalesionych górskich zboczach, poczuć baśniowy klimat nad głębokimi dolinami rzeki Tepej czy udać się w podróż architektonicznym szlakiem lokalnych miasteczek. Największą jednak atrakcją, zaraz po dobrodziejstwach ośrodków narciarskich, jest tak zwany „trójkąt uzdrowiskowy”. Trzy czeskie miasteczka – Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie oraz Franciszkowe Łaźnie – to jedne z najważniejszych ośrodków leczniczych w Czechach. Najpopularniejszym kurortem jest jednak pierwszy z nich. To tu znajduje się najgorętsze źródło wód termalnych o temperaturze przekraczającej niekiedy 72 stopnie Celsjusza. To tu również mieści się zabytkowa cerkiew, uważana za jedną z największych świątyń prawosławnych poza granicami obrządku wschodniego oraz, dla przeciwwagi, najdroższy hotel w Czechach – Grand Hotel Pupp. Warto wspomnieć również o miasteczku Jachymov, które na początku XX wieku jako pierwsze wykorzystało lecznicze właściwości wody radonowej. Działalność uzdrowiskowa możliwa była dzięki odpadom powstałym ze wstępnej obróbki rudy zawierającej uran. Jeśli o nim mowa, nie można pominąć faktu, że to właśnie z tutejszych złóż udało się Marii Skłodowskiej-Curie wydzielić dwa radioaktywne metale, które zrewolucjonizowały nie tylko świat medycyny, ale również fizyki – polon i rad.

Bozi Dar - Neklid

Bozi Dar - Neklid

W kraju karlowarskim, czyli północno-zachodnim regionie Czech, znajduje się miejscowość Bozi Dar. Ten ceniony ośrodek narciarski posiada około 100 kilometrów profesjonalnie przygotowanych tras. Ukształtowanie pasma górskiego Rudaw pozwala również na uprawianie stosunkowo młodej, acz dynamicznie rozwijającej się dyscypliny sportowej – snowkitingu (jazdę na nartach lub snowboardzie z latawcem).

Zobacz więcej

Bozi Dar - Neklid

Długości tras narciarskich: