Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

Republika Czeska to kraj, z którym Polska graniczy od południa. Historycznie Czechy składają się z trzech wielkich krain: Czech, Moraw i Śląska Czeskiego. Każdy region ma swoją specyfikę i indywidualny urok – warto odwiedzić je wszystkie, zwłaszcza że odległości, które musicie pokonać są stosunkowo niewielkie, a ceny porównywalne do tych w Polsce.

Czechy nie mają dostępu do morza, a w ukształtowaniu terenu, zwłaszcza w głębi państwa, dominują niewielkie wzgórza i zalesione równiny. Wyższe góry znajdziecie na północy, w czeskich Karkonoszach. Najwyższym szczytem Czech jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), którą „współdzielimy" z naszymi południowymi sąsiadami.

Białe szaleństwo
Być może narciarstwo nie kojarzy się z Czechami tak bardzo jak knedliki czy piwo, ale wielbiciele białego szaleństwa coraz chętniej korzystają z czeskich stoków. Główny region narciarski w Czechach to Karkonosze. Nie są to niebosiężne turnie (najwyższy szczyt to Śnieżka: 1602 m n.p.m.), ale słyną one z obfitych opadów śniegu. Najbardziej znany czeski ośrodek narciarski - Szpindlerowy Młyn - jest systematycznie modernizowany i obecnie dysponuje już rozbudowaną siecią świetnie przygotowanych nartostrad i coraz nowocześniejszych wyciągów (17 wyciągów i 26 km tras). Dodatkowym plusem są niewygórowane ceny i dogodny, niezbyt długi dojazd z Polski.

Praga – perła wśród stolic europejskich
Stolica Czech, Praga, to od lat niekwestionowana królowa europejskich miast, wielokrotnie wymieniana na szczytach list miejsc, które „koniecznie trzeba zobaczyć". Jej niewątpliwą zaletą jest położenie, ale przede wszystkim to, że prezentuje się pięknie bez względu na porę roku – zarówno w letnim słońcu, jak i przykryta białym śnieżnym puchem.

Knedliki to podstawa
Vepřo-knedlo-zelo – ta zbitka słowna opisuje najbardziej tradycyjny czeski posiłek, składający się z wieprzowiny (zwykle polanej sosem), ziemniaczanych knedlików i zasmażanej kapusty. To dość ciężkostrawna mieszanka, ale smakuje wybornie, zwłaszcza po aktywnie spędzonym dniu. Jeżeli chcecie spróbować potraw w którejś z czeskich jadłodajni (czes. hospoda – miejsce, gdzie można napić się piwa i/lub zjeść obiad), jest bardzo prawdopodobne, że w dziennym menu znajdziecie tę właśnie pozycję.

Karkonosze

Karkonosze

Czeskie Karkonosze to południowa część pasma, które ciągnie się także w Polsce. Od listopada do kwietnia leży tu dużo śniegu, co przyciąga miłośników białego szaleństwa z kraju i zagranicy. Karkonošský národní park (550 m2) jest niezwykle cennym przyrodniczo obszarem, zamieszkiwanym przez dzikie zwierzęta.

Zobacz więcej
Praga

Praga

Czechy są krajem przyciągającym urokiem miast i miasteczek, wyjątkowymi krajobrazami oraz ciekawymi trasami wycieczkowymi. Zachwyt budzi stolica Czech – Praga – ze wspaniałymi zabytkami architektury, a jak i Morawy będące prawdziwym rajem dla wielbicieli wina.

Zobacz więcej
Góry Izerskie

Góry Izerskie

Góry Izerskie cechują się łagodnymi wzniesieniami, dzięki czemu jest to doskonałe miejsce dla początkujących narciarzy. Kilka szczytów wznosi się ponad 1100 m n.p.m., co przy dobrej infrastrukturze pozwoliło na stworzenie znakomitego zaplecza tras zjazdowych, biegowych oraz licznych szkółek narciarskich.

Zobacz więcej
Szumawa

Szumawa

Nazywana „zielonym dachem Europy” przyciąga amatorów górskich wędrówek, rowerzystów oraz początkujących narciarzy i snowboardzistów.

Zobacz więcej
Rudawy

Rudawy

Krusne Hory, rozciągające się w północno-zachodniej części Czech, to jedno z najbardziej malowniczych pogórzy naszego południowego sąsiada. W polskiej terminologii znane jest pod nazwą Rudawy, która odnosi się do wydobywanych tu od czasów średniowiecza rudy, kruszców srebra czy miedzi.

Zobacz więcej
Morawy

Morawy

To jedna z trzech wielkich krain składających się na Republikę Czeską, obejmująca wschodnią część kraju. W tym regionie życie płynie dużo wolniej niż w centralnych Czechach, ludzie są niezwykle otwarci i przyjaźni, a otaczająca przyroda i zabytkowe miasteczka kryją w sobie wiele wartych zobaczenia miejsc. A do tego można tam spróbować wyśmienitych białych win, wprost z prywatnych piwnic.

Zobacz więcej
Zachodnioczeski trójkąt uzdrowiskowy

Zachodnioczeski trójkąt uzdrowiskowy

Lecznictwo uzdrowiskowe w Czechach szczyci się stuletnią tradycją i uznawane jest za jedno z najlepszych na świecie. Do najsłynniejszych uzdrowisk należą Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie.

Zobacz więcej
Szpindlerowy Młyn

Szpindlerowy Młyn

Szpindlerowy Młyn (Spindleruv Mlyn) to największy kurort narciarski nie tylko w Karkonoszach, ale w całych Czechach. Jest malowniczo położony między dwiema rzekami – Łabą i Dolskim Potokiem – na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Zobacz więcej
Pec pod Śnieżką

Pec pod Śnieżką

W wyniku połączenia terenów: Pec pod Śnieżką, Jańskie Łaźnie, Cerny Dul, Velka Upa i Svoboda n. Upou narciarze mają do dyspozycji ponad 37 km tras narciarskich. Oferta przypadnie do gustu każdemu -początkującym, średnio zaawansowanym i prawdziwym zawodowcom.

Zobacz więcej
Harrachov

Harrachov

Harrachov należy do najbardziej znanych ośrodków narciarskich na terenie Czech. Oprócz dobrej jakości nartostrad (ok. 18 km łącznie) ma do zaoferowania także wiele tras biegowych.

Zobacz więcej
Jested-Liberec

Jested-Liberec

Malowniczy region Gór Izerskich to Liberec - 100-tysięczne miasto zlokalizowane nad Nysą Łużycką, blisko granicy z Niemcami i Polską. Miejsce położone jest zaledwie ok. 90 km od Pragi i ok. 20 km od polskiej granicy. Za najwyższy szczyt w Liberca uznaje się górę Jested (1012 m) z nartostradami, wyciągami i skocznią narciarską.

Zobacz więcej
Żelazna Ruda-Spicak

Żelazna Ruda-Spicak

Żelazna Ruda-Spicak to doskonałe miejsce na zimowy wypoczynek. Bardzo dobrze utrzymane trasy zjazdowe, snowparki dla wielbicieli deski, świetne trasy do narciarstwa biegowego oraz ciekawa oferta apres-ski. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz więcej
Bozi Dar - Neklid

Bozi Dar - Neklid

W kraju karlowarskim, czyli północno-zachodnim regionie Czech, znajduje się miejscowość Bozi Dar. Ten ceniony ośrodek narciarski posiada około 100 kilometrów profesjonalnie przygotowanych tras. Ukształtowanie pasma górskiego Rudaw pozwala również na uprawianie stosunkowo młodej, acz dynamicznie rozwijającej się dyscypliny sportowej – snowkitingu (jazdę na nartach lub snowboardzie z latawcem).

Zobacz więcej

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Czechy