Odprawa na lotnisku. Krok po kroku.

odp[rawa

Wybierasz się na wakacje? Zobacz jak wygląda odprawa lotniskowa i  jak się najlepiej do niej przygotować.

Zarezerwowałeś już wymarzone wakacje z TUI i z niecierpliwością czekasz na dzień wyjazdu? Zobacz co będzie się działo podczas odprawy lotniskowej i jak się najlepiej do niej przygotować.

Pięć dni przed wylotem możesz wydrukować swoje dokumenty podróży z serwisu myTUI. Tam też sprawdzisz limity linii lotniczych dotyczących wagi bagażu głównego oraz wymiaru bagażu osobistego. W serwisie myTUI znajdziesz również informacje o godzinie Twojego wylotu.

W dniu rozpoczęcia wycieczki przyjedź na lotnisko na 2,5 h przed planowanym odlotem. To odpowiednia ilość czasu, żeby bez pośpiechu dokonać wszelkich formalności przed podróżą. Najpierw udaj się do punktu TUI. Osoba z obsługi TUI wskaże Ci numer stanowiska, do którego należy podejść, aby dokonać odprawy. Pracownik odpowie także na wszelkie pytania dotyczące przelotu. Informacje o numerze stanowiska odprawy znajdziesz także na tablicy odlotów. Zanim podejdziesz do stanowiska odpraw przygotuj dokumenty podróży oraz swój paszport lub dowód osobisty. Nadaj bagaż rejestrowany. Poinformuj obsługę, jeżeli masz bagaż podręczny. W tym momencie nastąpi weryfikacja, czy Twoje bagaże nie przekraczają limitów wyznaczonych przez linie lotnicze. Odprawa zakończy się wydaniem karty pokładowej oraz zawieszki na bagaż.

Czytaj także: Co robić podczas długiego lotu?

Na karcie znajdziesz informacje dotyczące numeru lotu, bramki, przez którą będziesz wchodzić do samolotu, czasie, kiedy musisz pojawić się pod wskazaną bramką oraz numer Twojego miejsca w samolocie. Po odprawie udaj się do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Przed przystąpieniem do kontroli połóż na taśmie swój bagaż podręczny. Pamiętaj, żeby wyjąć z niego wszystkie urządzenia elektroniczne, takie jak laptop, tablet, czy telefon i umieścić je w oddzielnym pojemniku. Nie zapomnij też wyciągnąć wszelkich metalowych rzeczy oraz urządzeń elektronicznych z kieszeni. Je również włóż do pojemnika na taśmie. To samo zrób z paskiem oraz butami, jeżeli zawierają metalowe elementy.

Dodatkowo, jeżeli przewozisz kosmetyki, czy płyny, pamiętaj, aby pojemność pojedynczego opakowania nie przekraczała 100 ml. Wszystkie płyny w bagażu podręcznym nie mogą mieć łącznej objętości większej niż 1 litr i muszą być przewożone w przezroczystych siateczkach. Również wyjmij je z bagażu podręcznego do pojemnika na taśmie do kontroli. W wyjątkowych sytuacjach, takich jak podróż z dzieckiem, możesz posiadać więcej niż 100 ml pokarmu dla malucha, ale spodziewaj się prośby o spróbowanie pokarmu przy pracowniku obsługi. Jeśli musisz zabrać ze sobą leki w płynie na pokład samolotu poinformuj o tym pracownika kontroli bezpieczeństwa. Pokaż mu także zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność zabrania leków na pokład.

Ponadto w bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się materiały łatwopalne, czy materiały ostre, takie jak nóż, czy nożyczki. Wszystkie rzeczy, które zostały umieszczone na taśmie przejdą kontrolę rentgenowską. Następnie pracownik kontroli bezpieczeństwa poprosi Cię o przejście przez detektor metalu. Jeśli nie wyjmiesz wszelkich elementów metalowych, zostaniesz poddany kontroli osobistej.

Po kontroli bezpieczeństwa będzie trochę czasu, aby zapoznać się z ofertą sklepów lotniskowych, tzw. duty free. Cały czas kontroluj jednak komunikaty, które wyświetlają się na ekranach lotniskowych. Tam znajdziesz informacje dotyczące statusu Twojego lotu: która bramka jest przeznaczona dla pasażerów Twojego lotu, o której godzinie bramka zostanie otwarta oraz czy należy się już kierować w stronę bramki. Aby dotrzeć do bramki kieruj się informacjami wskazanymi na tablicach informacyjnych.

Czytaj także: City break – 6 powodów żeby wybrać hotele miejskie

Przy bramce pokaż pracownikowi obsługi Twoją kartę pokładową oraz paszport lub dowód osobisty. Wejście na pokład odbędzie się poprzez specjalny rękaw połączony z samolotem lub bezpośrednio z płyty lotniska, gdzie zostaniesz przewieziony autobusem. W przypadku podróży z dzieckiem wózek musi być przewożony w luku bagażowym. Pracownik obsługi poprosi Cię o przekazanie wózka dziecięcego tuż przed wejściem do samolotu.

Po przylocie na miejsce odbierz bagaż i kieruj się w stronę wyjścia. Przywita Cię przedstawiciel TUI i wskaże odpowiedni autobus, którym udasz się do hotelu. Podczas wakacji z TUI będziesz pod opieką rezydenta, który udzieli wszelkich rad i wskazówek dotyczących organizacji urlopu. W hotelu znajdziesz książkę informacyjną, która zawiera najważniejsze informacje, wakacyjne porady oraz numer telefonu do przedstawiciela TUI.

Życzymy udanych wakacji!

TUI – beztroskie wakacje