Dlaczego warto wybrać się na Maderę?

760x433_blog_wyróżnione

Planując idealne miejsce na wakacje, często mierzysz się z wieloma dylematami i zadajesz sobie wiele pytań. Czy nie jest tam za ciepło o tej porze roku? Czy mój wyjazd na pewno nie przypada na środek pory deszczowej? Czy potrzebuje wizy? Wszystkie te problemy przestaną istnieć, jeśli wybierzesz się na Maderę – krainę wiecznej wiosny.

Madera jest terytorium autonomicznym Portugalii, zatem jeśli posiadasz polskie obywatelstwo, wystarczy, że na lotnisko weźmiesz ze sobą tylko dowód osobisty. Żadne inne dokumenty nie są potrzebne.

Kiedy już wylądujesz w porcie lotniczym w Água de Pena, otwiera się przed Tobą szeroki wachlarz atrakcji. Na Maderze każdy znajdzie coś dla siebie.
Jeśli podczas swojego wyjazdu chcesz zobaczyć niepowtarzalne skarby natury, wybierz się do lasu wawrzynowego. To wilgotny, subtropikalny las, który szczególnie bujnie porasta wzgórza tej pięknej wyspy. Ze względu na stan zachowania i obszar, który zajmuje (ok. 150 km2) las w 1999 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Każdy, kto kocha przyrodę, na pewno uwielbia też piesze wycieczki. Na Maderze na wszystkich odwiedzających czekają trasy trekkingowe o różnym stopniu trudności. Łączy je jednak jedno. Wszystkie gwarantują zapierające dech w piersiach widoki i kontakt z florą i fauną, której w innej części świata na pewno nie uświadczymy.
Ciekawi lokalnej kultury powinni skierować swoje kroki do miejscowości Câmara de Lobos.

To malownicze miasto położone w środkowo-zachodniej części wyspy słynie z rybołówstwa. To tutaj poławiany jest pałasz czarny – ryba, która jest jednym z symboli lokalnej kuchni. To właśnie tutaj możesz obserwować rybaków przy pracy. Rozsiądź się wygodnie w jednym z lokalnych barów i podziwiać jeden z najwyższych klifów w Europie, który otacza Câmara de Lobos.

Na północnym-zachodzie znajduje się z kolei miejscowość Porto Moniz, która znana jest z „naturalnych basenów”. Co to takiego? Madera to miejsce, które zostało uformowane przez aktywność wulkaniczną. Przez wieki skały z lawy utworzyły naturalne kąpieliska, które podczas przypływów wypełniają się wodą.
Po tak intensywnym zwiedzaniu należy chyba coś zjeść. W stolicy Madery – Funchal jak i w innych okolicznych miejscowościach znajdziesz dziesiątki restauracji, barów i knajp, które zaspokoją Twój głód.

Nie trudno się domyślić, że fundamentem menu są owoce morza. Skosztuj krewetek w sosie winno-maślanym, na przystawkę spróbuj Lapas, mięczaków żyjących na co dzień na przybrzeżnych skałach. Miłośnicy mięsa mogą natomiast rozsmakować się w Espetadzie – szaszłyku z mięsa wołowego. A na deser spróbuj ciasta Bolo de Mel. Jest to lokalny przysmak, który swój nieprawdopodobny ciemny kolor zawdzięcza temu, że jednym z jego głównych składników jest melasa z trzciny cukrowej.

Na koniec wybierzmy się nad wodę. Madera to przede wszystkim kamieniste plaże, ale miłośnicy ciepłego piasku nie będą rozczarowani. Szczególnie polecamy Calhete, czy Machico oraz bardziej kameralną Prainhe.

Warto również zaznaczyć, że mieszkańcy Madery są wyjątkowo otwarci, sympatyczni i przyjaźni. Na wyspie przestępczość jest wyjątkowo niska, a w dodatku region omijany jest przez katastrofy naturalne. Dlatego też jest to jeden z najbezpieczniejszych kierunków turystycznych na świecie.