Co warto zobaczyć na Pafos?

640x420_1

Wyspa Pafos jest jednym z najważniejszych regionów turystycznych Cypru. Według mitów to właśnie u brzegów tej wyspy narodziła się z morskiej piany Afrodyta. Obecnie na Pafos ściągają turyści, którzy szukają możliwości wypoczynku na plażach oraz zwiedzania licznych zabytków.

Pafos pełne zabytków

Bogata historia Pafos sprawia, że wyspa jest rajem dla miłośników zwiedzania. Cypryjska wyspa znajdowała się pod panowaniem rzymskim, tureckim, weneckim i brytyjskim, dzięki czemu architektura na niej jest niespotykana w innych rejonach świata. Każda epoka pozostawiła na Pafos zabytki, które znajdują się na liście UNESCO.

Czytaj również: Last Minute czy First Minute: Co lepiej wybrać?

Najsłynniejszym zabytkiem na Pafos są Grobowce Królewskie, które powstały w okresie od III wieku p.n.e. do III wieku n.e. To właśnie tam pochowano królów wyspy oraz lokalnych przedstawicieli elit. W nekropolii mieści się około 100 grobowców, które wykuto w piaskowcu i zdobiono kolumnami. Ponadto turyści mogą zwiedzić Dom Dionizosa, Latarnię Morską, Dom Jona i Bazylikę Limeniotissa.

Na uwagę zasługuje też Zamek Pafos, do którego dociera się przez mały mostek z kamienia. Budowlę wznieśli w XIII wieku Fenicjanie w celu obrony wejścia do portu. Turyści zachwycają się przede wszystkim urokliwą panoramą portu Pafos, która rozpościera się z najwyższej części zamku.

Sprawdź Pafos  na Lato 

Obowiązkowym punktem pobytu na wyspie jest opłynięcie Skały Afrodyty. Jeżeli rejs odbędzie się nocą przy blasku księżyca, miejsce narodzin mitycznej bogini oraz jej późniejszych kąpieli zapewni kochankom wieczną miłość i młodość. Skała Afrodyty jest dzięki temu wymarzonym miejscem na oświadczyny lub na wycieczkę w czasie miesiąca miodowego bądź rocznicy ślubu.

Wyspa nieskażona cywilizacją

Na Pafos znajdują się liczne, czyste i piaszczyste plaże, na których turyści mogą zapomnieć o wielkomiejskim zgiełku. Pośród malowniczych zatoczek z błękitnymi wodami znajdują się odludne miejsca do plażowania, na których wypoczywają wyłącznie osoby szukające ciszy i spokoju. Fani sportów wodnych będą natomiast doskonale bawić się podczas żeglowania, nurkowania, uprawiania kitesurfingu lub windsurfingu.

Sprawdź Pafos Last Minute 

Ciekawą częścią Pafos jest Półwysep Akamas, który jest dzikim i niezurbanizowanym zakątkiem Cypru. Jedynie w tym miejscu nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, a przyjezdni i mieszkańcy gromadzą się tam wyłącznie, by podziwiać ptaki, jeździć na rowerze, spacerować i nurkować. Akamas kryje również plażę Lara Beach, na której jesienią można podziwiać żółwie Caretta Caretta.