Przygotuj się na dużo słońca, piękne plaże, wulkaniczne krajobrazy i tajemnice zaklęte w antycznej architekturze. Sił na zapoznanie się z tym bogactwem wrażeń doda przepyszna kuchnia łącząca tradycje greckie, włoskie, arabskie i hiszpańskie.

Największą wyspę Morza Śródziemnego charakteryzuje niepowtarzalny górzysty krajobraz przechodzący w rozległe równiny oraz wybrzeże o długości 1039 km z piaszczystymi, żwirowymi i skalistymi plażami. Sycylia jest tak wyjątkowa, że nie sposób opisać ją w kilku zdaniach. Wyspy Liparyjskie na północy, górujący nad wyspą wulkan Etna, ciekawa śródziemnomorska fauna i flora, barwne targi, hucznie obchodzone święta oraz bogate dziedzictwo kultury i sztuki. Turyści mogą wybierać pomiędzy zwiedzaniem imponujących starożytnych świątyń i twierdz a relaksującym wypoczynkiem na wspaniałych plażach. Jak powiedział kiedyś Johann Goethe: „Sycylia jest kluczem do wszystkiego". Kto chociaż raz odwiedził południe Włoch, niewątpliwie będzie chciał tutaj wrócić.

Kierunek Sycylia - dlaczego warto z nami wyjechać?

  • Ceny, które podajemy są cenami które zapłacisz. Bez niespodzianek.
  • Setki tysięcy zadowolonych Klientów w całej Polsce. Miliony na świecie.
  • Dzięsiątki tysięcy hoteli na całym świecie.
  • Bezpieczne i wygodne płatności przez internet

Atrakcje

Taormina Arte

Taormina Arte – ciekawym doświadczeniem podczas wakacyjnego urlopu może być udział w jednej z najważniejszych imprez kulturalnych na Sycylii z udziałem czołowych postaci ze świata rozrywki – muzyki, tańca, kina i teatru. Taormina Arte ma bogatą tradycję i organizowane jest od 1983 roku. Na początku czerwca odbywa się La Kore – impreza będąca odpowiednikiem gali oskarowej.

Karnawał w Acireale

Karnawał w Acireale – luty we Włoszech to czas karnawału, który obchodzony jest przez tutejszych mieszkańców w wielu sycylijskich miastach. Najbardziej popularny jest karnawał w Acireale (pół godziny jazdy na południe od Giardini Naxos), podczas którego nie brakuje turniejów, konkursów, różnobarwnych kostiumów i kolorowych platform. Wspominane platformy dzielą się na dwie grupy – alegoryczne – często z satyrycznym odwołanie do znanych polityków czy osób medialnych oraz platformy kwiatowe, w których główną rolę odgrywają przepiękne kwiaty. Wszystkiemu towarzyszą głośne tańce i zabawa. W karnawale dużą rolę odgrywają turyści, dlatego niewątpliwie warto dołączyć do świętujących osób. Wydarzenie rozpoczyna się zwykle w sobotę przed Wielkim Postem, a kończy w tak zwane ostatki pokazem sztucznych ogni.

Festiwal Filmowy w Taorminie – FilmFest

Festiwal Filmowy w Taorminie – FilmFest – wydarzenie organizowane w czerwcu już od ponad 50 lat. Przedstawienia i pokazy odbywają się w starożytnym teatrze greckim, skąd podziwiać można wulkan Etna. Nie jest to aż tak ważna impreza jak festiwal wenecki, ale wyjątkowa lokalizacja sprawia, że to bardzo atrakcyjne miejsce dla miłośników filmu. Na FilmFest dominuje twórczość początkujących reżyserów oraz dzieła filmowe krajów rozwijających się. Kinomaniacy poczują się tutaj jak w raju.

Zwiedzanie

Taormina

Taormina – miasto uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na całym świecie. Zachwycali się nim przede wszystkim znani pisarze i poeci – Goethe, Iwaszkiewicz czy Gałczyński. Miejsce to lepiej odwiedzić poza sezonem, by móc w spokoju i bez pośpiechu poznawać uroki miasta. Turyści przybywają tu tłumie w czasie licznie organizowanych festiwali, które zwykle odbywają się w jednym z najważniejszych zabytków miasta – teatrze greckim. Taormina najlepiej wygląda, kiedy powietrze przepełnione jest zapachem owoców cytrynowych, widać kwitnące w ogrodach kwiaty, a jednocześnie wulkan Etna wciąż pokrywa śnieg. Warto przejść się główną ulicą miasta rozpoczynającą się przy Porta Messina i zatrzymać przy najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscu – placu Piazza IX Aprile – widokowym placu pełnym kawiarni, barów i sklepików. Dla miłośników zwiedzania godny polecenia jest położony na wzgórzu teatr grecki zbudowany w epoce hellenistycznej, a następnie całkowicie przebudowany przez Rzymian – w pierwotnej wersji teatr miał średnicę ponad 100 m i mieścił około 5000 widzów (do dziś zachowały się jedynie jego fragmenty). Warto wstąpić również do katedry zbudowanej w XIII wieku, gdzie znajdują się ciekawe dzieła sztuki. Wielbiciele roślin muszą koniecznie odwiedzić Villa Comunale – publiczny ogród położony na samym szczycie urwiska z piękną roślinnością tropikalną oraz śródziemnomorską.

Syrakuzy

Syrakuzy – to dynamicznie rozwijające się miasto o wielkiej i burzliwej przeszłości jest miejscem, które stanowiło zarówno grecką metropolię jak i ważny europejski zakątek baroku. Przez wiele stuleci miało ogromne znaczenie pod względem gospodarczym i kulturowym. Syrakuzy zachowały wiele cennych zabytków, które każdy miłośnik zwiedzania, ale i nie tylko, powinien koniecznie zobaczyć.

Park Archeologiczny Neapolis

Park Archeologiczny Neapolis – park założony w 1955 roku w celu zebrania w jednym miejscu starożytności Syrakuz i umożliwienia zwiedzającym podziwiania zabytków z najdawniejszych czasów. Miłośnikom zakupów spodoba się zbiorowisko kramów z licznymi pamiątkami. Do najważniejszych obiektów parku należy teatr grecki, amfiteatr rzymski, największy na świecie ołtarz Hierona II, na którym składano jednorazowo w ofierze ponad 400 byków oraz latomie, czyli kamieniołomy przybierające dziwne kształty (do najciekawszych należy Ucho Dionizjusza, które wyróżnia się niezwykłą akustyką).

Teatr grecki

Teatr grecki – jeden z najważniejszych przykładów budowli teatralnych epoki greckiej, który zachował się do naszych czasów. Przez stulecia koncentrowało się tu życie kulturalne miasta – za czasów rzymskich odbywały się tutaj walki gladiatorów. Teatr zaprojektowany został przez greckiego architekta w V w p.n.e., a dwa wieki później rozbudował go Hieron II. Obiekt wzniesiony na wzgórzu Temenite składa się z 67 pięter i był w stanie zmieścić 24 000 widzów (średnica widowni wynosi 138 m). Od V wieku p.n.e. na tej wspaniałej scenie najwięksi greccy tragediopisarze wystawiali swoje sztuki. Co roku w teatrze greckim odbywają się inscenizacje tragedii antycznych, które niewątpliwie warto zobaczyć.

Grób Archimedesa

Grób Archimedesa – północno-zachodnia część Neapolis służyła niegdyś jako cmentarz. Jeden z największym zachowanych tutaj grobów uznawany jest za miejsce pochówku Archimedesa – jednego z najważniejszych naukowców w starożytności – urodził się w miejscowości Syrakuzy i tutaj również zginął.

Regionalne Muzeum Archeologiczne Paolo Orsi

Regionalne Muzeum Archeologiczne Paolo Orsi – muzeum otwarte w 1988 roku, będące swoistą oprawą dla wielkiej liczby zabytków pochodzących z wykopalisk na obszarze Sycylii. Zgromadzonych jest tutaj ponad 18 000 obiektów. Do najcenniejszych należy rzeźba grobowa datowana na lata 560-550 p.n.e., Bogini na tronie – posąg z marmuru pochodzący z VI w. p.n.e., Biust z Syrakuz – gliniane popiersie będące jednym z cenniejszych znalezisk oraz Wenus Anadyomene – rzymska kopia greckiej rzeźby. Muzeum nosi imię wybitnego archeologa – Paola Orsiego, który dokonał wielu ważnych odkryć i dzięki któremu wzrosło zainteresowanie przeszłością wyspy.

Ortygia

Ortygia – sercem starych Syrakuz od najdawniejszych czasów była wysepka Ortygia. Zakątek ze źródłami świeżej wody jest naturalną fortecą. Jeszcze w III w. p.n.e. jej mieszkańcy przez kilkanaście lat odpierali ataki oblegających miasto Rzymian. Obecnie znaczna część budynków Ortygii ma średniowieczny oraz barokowy wystrój. Jest to efekt odbudowy rozpoczętej tuż po niszczącym trzęsieniu ziemi w 1693 roku. Na miejscu zobaczyć można m.in. ruiny świątyni Apollina, katedrę z XVIII wieku, muzeum gromadzące cenne rzeźby, ceramikę i sycylijską biżuterię oraz zamek – Castello Maniace – gdzie znajdowała się niegdyś świątynia Hery oraz willa rzymskiego gubernatora.

Katedra Cefalu

Katedra Cefalu – to jeden z najważniejszych pomników kultury normańskiej na wyspie. Jak podaje legenda, władca panujący na Sycylii w XII wieku obiecał zbudować kościół poświęcony Madonnie jako podziękowanie za szczęśliwe dotarcie do brzegu podczas sztormu. W ten właśnie sposób, jako spełnienie danego przez króla słowa, w 1131 roku rozpoczęto budowę katedry. Obiekt ten prezentuje obecnie ciekawą mieszankę stylów oraz wpływów kulturowych: normańskiego, arabskiego i bizantyjskiego. Wnętrze kościoła, podobnie jak zewnętrzny wystrój, są dość powściągliwe. Na uwagę zasługuje drewniany sufit, malowane belki będące wyraźnie wynikiem wpływu sztuki islamskiej oraz wspaniałe mozaiki. Popularna mozaika w apsydzie przedstawiająca Chrystusa Pantokratora pochodzi z 1148 roku – to najstarszy obraz Chrystusa Wszechmocnego na Sycylii. Niedaleko katedry znajduje się Museo Mandralisca gromadzące ciekawe kolekcje monet, ceramiki oraz rzymskich i greckich przedmiotów użytkowych. Muzeum połączone jest z biblioteką, która poszczycić się może 9000 książek historycznych i naukowych.

Wyprawa na Etnę

Wyprawa na Etnę – wyprawa na jeden z największych wulkanów świata (3 323 m n.p.m.), a zarazem najwyższy wciąż aktywny wulkan Europy jest spełnieniem marzeń niejednego turysty. Górę można zdobywać pieszo, co jest zdecydowanie lepsze dla naszej kieszeni, ale jednocześnie dość czasochłonne – zajmuje około 4 godzin. Należy jednak pamiętać o ciepłej odzieży – na samej górze jest bardzo zimno i wieje dość silny wiatr. Turyści, którzy wolą nie wspinać się na szczyt o własnych siłach, mogą skorzystać z wygodnej kolejki, okrążyć Etnę samochodem lub pociągiem, który jedzie dolnymi partiami jej stoków. Po drodze podziwiać można zmieniającą się szatę roślinną Etny – gaje pomarańczowe, cytrynowe figowe, winnice oraz pasma bujnej flory. Dużym przeżyciem jest widok dymiących szczelin oraz specyficzny wulkaniczny zapach. Wyprawy z przewodnikiem organizowane są z Taorminy oraz Katanii. Trzeba pamiętać również o wygodnych butach.

Wycieczka do Agrigento – „Dolina Świątyń”

Wycieczka do Agrigento – „Dolina Świątyń” – patrząc na Agrigento od strony drogi, jawi nam się ono jako kompleks ruin. Według Pindara, ówczesnego pisarza, to „najpiękniejsze ze śmiertelnych miast”. Tłem dla starożytnych obiektów jest nowoczesna zabudowa miejska. W przeszłości było to bardzo bogate miasto zamieszkiwane już w czasach prehistorycznych. Miejscem godnym zobaczenia jest przede wszystkim Dolina Świątyń – skupisko głównych świątyń poświęconych Zeusowi, Heraklesowi, Herze i Konkordii. Najlepiej zachowała się świątynia Konkordii (V w. p.n.e.) , natomiast ze świątyni Zeusa pochodzącej z tego samego wieku, pozostały tylko fragmenty. Pomiędzy obiektami można bez problemu poruszać się na piechotę. Niedaleko znajduje się również Muzeum Archeologiczne (otwarte w 1967 roku), w którym w trzynastu salach zgromadzone są zbiory dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych znalezionych w Dolinie Świątyń. Warto przyjechać tutaj wiosną – kwitnące w tej porze roku migdałowce nadają dolinie wyjątkowo piękny wygląd.

Wycieczka do Palermo

Wycieczka do Palermo – stolica Sycylii kojarzy się z egzotycznymi barami, kolorowym tłumem oraz pełnym życia miastem przepełnionym turystami, zgiełkiem i rozmowami w wielu językach. W Palermo, założonym przez Fenicjan w VIII w. p.n.e., zabytki świadczące o dawnej chwale wznoszą się wśród nowoczesnych budynków mieszkalnych i zapchanych ulic z arabskimi bazarami, ruchliwym portem i zatłoczonymi szlakami komunikacyjnym. Już na pierwszy rzut oka widać istniejący tutaj kontrast pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Najważniejsze zabytki porozrzucane są po całym mieście, dlatego lepiej zabrać ze sobą mapę. Warto zobaczyć m.in. pałac Palazzo dei Normani zbudowany w XI wieku na ruinach rzymskiego fortu, kościół San Giovanni z 1132 roku, katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy też kaplicę Cappella Palatina będącą jednym z najcenniejszych zabytków Palermo. Miłośnicy spacerów w otoczeniu piękna przyrody powinni koniecznie przejść po pięknych, wysadzanych palmami ogrodach Villi Bonanno. Jednym z największych tutejszych placów jest Piazza Marina, pośrodku którego znajduje się park z potężnymi figowcami, fontanna oraz popiersia XIX-wiecznych bohaterów. W Palermo oprócz dużej liczby kościołów, pałaców, ogrodów warto zwiedzić Regionalne Muzeum Archeologiczne będące skarbnicą dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych, Museo delle Marionetce z przepiękną kolekcją marionetek i lalek oraz Teatro Massimo – jeden z największych budynków operowych w Europie. W stolicy Sycylii – Palermo – miłośnicy zwiedzania znajdą swój prawdziwy raj.

Wycieczka do Monreale

Wycieczka do Monreale – Monreale to spokojne miasteczko na wzgórzu skupione wokół kompleksu architektonicznego. Jak podaje legenda, niegdyś pod wzgórzem zakopane były królewskie klejnoty. Obecnie wewnątrz kompleksu podziwiać można prawdziwe skarby. To tutaj znajduje się jedna z najwspanialszych katedr w Europie, będąca swoistym pomnikiem sztuki i architektury arabskiej, bizantyjskiej oraz normańskiej. Według legendy, młodemu królowi Wilhelmowi II przyśniła się Madonna, która wskazała punkt na wzgórzu, gdzie zostały zakopane skarby jego ojca. W tym właśnie miejscu, jako podziękowanie, władca nakazał wybudować katedrę. Prace nad nią rozpoczęły się w 1172 roku i przebiegały bardzo szybko i sprawnie. Do obiektu wchodzi się drzwiami z brązu, natomiast wnętrze kościoła kojarzy się z wielką szkatułą pełną klejnotów, obrazów i barwnych marmurów. Mozaika z XII-XII wieku w środkowej apsydzie przedstawia Chrystusa. Arcydziełem sztuki normańskiej są krużganki – 228 niewielkich, podwójnych kolumn różnie zdobionych, na których widnieją wyrzeźbione sceny biblijne. Z tyłu katedry znajduje się taras i ogród.

Kuchnia

Ristorante Sea Sound (Giardini Naxos)

Ristorante Sea Sound (Giardini Naxos) – tę klimatyczną, przybrzeżną restaurację znaleźć można na samym końcu prywatnej ścieżki tuż przy Hellenia Yacht Club. Miejsce to specjalizuje się w owocach morza oraz liściach winogrona faszerowanych miecznikiem. Jako przystawkę warto zamówić spaghetti z owocami morza. Nie można jednak najadać się do pełna – trzeba koniecznie zostawić nieco miejsca na pyszne tiramisu.

Ristorante Kentia al Trappitu (Cefalu)

Ristorante Kentia al Trappitu (Cefalu) – miejsce oferujące szeroki i niezwykle ciekawy wybór potraw – sałatka z ośmiornicy, łosoś z grzankami czy spaghetti z owocami morza. Wszystko podawane z winem na tarasie z wyjątkowym widokiem na morze. Na deser zamówić można, a nawet trzeba, ciasto pistacjowe połączone z lodami waniliowymi.

La Spiaggetta (Syrakuzy)

La Spiaggetta (Syrakuzy) – lokal, gdzie zarówno z sal, jak i tarasu czy ogródka roztaczają się wspaniałe widoki na morze. Ryby przyrządzane są tutaj na kilka sposobów, każdy z nich jest wyjątkowy. Zupa rybna, spaghetti z jeżowcami, roladki z miecznika oraz tradycyjna przygotowana ryba w sosie z pomidorów, oliwek oraz czosnku. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Restauracja Nino (Letojanni)

Restauracja Nino (Letojanni) – miejsce zapewniające bardzo szeroki i ciekawy wybór potraw, np. pomarańcza nadziewana krewetkami, ciasteczka rybne, kalmary z karczochami, ośmiornica w marynacie czy krewetki nadziewane puree z ziemniaków. Ci, którzy znajdą jeszcze miejsce na deser, powinni koniecznie zamówić lody.

La Capinera (Toarmina)

La Capinera (Toarmina) – restauracja położona na samej plaży z niesamowitym widokiem na morze. Można zająć sobie stolik na zewnątrz i do woli napawać się otaczającym pięknem. Do wyboru są dania mięsne, rybne oraz potrawy polecane przez szefa kuchni. Dania przygotowywane z owoców morza zmieniają się w zależności od pory roku.

Ciekawostki

Mafia

Mafia – bardzo częstym skojarzeniem ze słowem Sycylia jest mafia. Pochodzenie tej organizacji nie jest tak naprawdę jasne. Wielu naukowców uważa, że jej początki sięgają XII wieku, kiedy zawiązały się tajne stowarzyszenia, których celem był opór wobec narzuconej władzy Cesarstwa Rzymskiego. Warto wiedzieć, że mafia to nie tylko podziemna organizacja, ale również zjawisko społeczne, sposób życia i codzienność mieszkańców. To pojęcia oznacza również interesy, przestępstwa, a nawet kodeks zawierający zasady postępowania oraz zbrodnie. Historia mafii na Sycylii rozpoczęła się dość wcześnie – miejsce to zawsze stanowiło dobry punkt dla szukających nowych ziem. Po śmierci cesarza Fryderyka II wyspa znalazła się pod panowaniem Karola Andegaweńskiego – wówczas na mieszkańców Sycylii nałożono powinności feudalne, a nieposłusznym wymierzano surowe kary. Taka sytuacja doprowadziła do wielkiego buntu Sycylijczyków – powstała organizacja, której zadaniem było zapewnienie pomocy uciśnionym.

Archimedes

Archimedes to starożytny naukowiec urodzony w Syrakuzach i wykształcony w Aleksandrii. Jego sława była naprawdę duża – postać tę znał nawet rzymski konsul dowodzący woskiem oblegającym sycylijskie miasto. Po zajęciu terenu miał wydać rzekomo rozkaz, by oszczędzić słynnego uczonego, ale niestety Archimedes został zabity przez jednego z wrogich żołnierzy. Uznaje się, że mędrzec pochłonięty całkowicie rozważaniami nad jakimś zagadnieniem nie podał mu swojego imienia, dbając jedynie o to, by ten nie zniszczył zapisanego przez niego wzoru na piasku. Słynne słowa: „Nie niszcz moich kół” stały się powodem śmierci uczonego, a jednocześnie przetrwały jako symbol oporu nauki wobec brutalnej siły. Rzymski konsul rozkazał wyprawić Archimedesowi pogrzeb, a na jego nagrobku umieścić symbole walca oraz kuli.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Włochy
Podatek turystyczny :
obowiązkowa opłata płatna przy zakwaterowaniu: dorośli: ok. 2-3 EUR/dzień; dzieci do 12 lat: ok. 1-2 EUR/dzień.
Strefa czasowa :
we Włoszech obowiązuje ten sam czas co w Polsce
Język :
włoski - często można porozumieć się po angielsku lub po niemiecku
Komunikacja :
rozbudowana sieć połączeń autobusowych, kolej z Taorminy do Katanii i z Cefalu do Palermo, taksówki od ok. 5 EUR
Długość lotu :
2 godz. 45 min dla przelotu bezpośredniego
Przykładowe ceny :
kawa – ok. 80 centów, butelka wody w barze – 1 EUR, wino – 9 EUR, obiad w restauracji – ok. 12 EUR
Waluta :
euro (EUR)