Wybrzeże Morza Egejskiego zaskakuje urozmaiconą linią brzegową pełną zatok i przylądków, zielenią gór sięgających aż do morza oraz niespotykanym błękitem wody. To również kraina, która fascynuje swoją historią i bogatą kulturą.

Wybrzeże Morza Egejskiego zaskakuje urozmaiconą linią brzegową pełną zatok i przylądków, zielenią gór sięgających aż do morza oraz niespotykanym błękitem morza. Nie można zapomnieć też o fascynującej historii i bogatej kulturze tego miejsca. Miasto Bodrum uznawane jest za najbardziej malownicze w południowej części Wybrzeża Egejskiego. Region pełen jest ruin starożytnych miast, pośród których najbardziej imponujące wrażenie sprawia Efez. To jedno z najlepiej zachowanych starożytnych miast na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Niezależnie od tego, czy wybiera się pełne zabawy noce w Bodrum, Kusadasi lub Marmaris, wypoczynek na plaży, zwiedzanie zabytków czy nieograniczone możliwości zrobienia zakupów – Turcja serdecznie zaprasza. A zdecydowanie ma gdzie i do czego zapraszać.

Kierunek Turcja Egejska - dlaczego warto z nami wyjechać?

  • Ceny, które podajemy są cenami które zapłacisz. Bez niespodzianek.
  • Setki tysięcy zadowolonych Klientów w całej Polsce. Miliony na świecie.
  • Dzięsiątki tysięcy hoteli na całym świecie.
  • Bezpieczne i wygodne płatności przez internet

Atrakcje

Atlantis Water Park

Atlantis Water Park – w okolicach Marmaris znajduje się największy w okolicy park wodny z całodziennymi atrakcjami dla całej rodziny. Można cieszyć się aż 9 zjeżdżalniami – do wyboru, m.in. Black Hole, Wild River, Kamikaze, Super Slide i wiele innych. Są też specjalne baseny dla dzieci. Po wodnych atrakcjach można pograć w minigolfa czy kręgle. Znajdzie się też miejsce na zaspokojenie apetytu i pragnienia – bary i restauracje zapewniają śniadania, obiady, przekąski i napoje. Do dyspozycji jest również odcinek prywatnej plaży z bezpłatnymi leżakami i parasolami.

Festiwal Latawców w Sarigerme

Festiwal Latawców w Sarigerme – silne działanie wiatru w Sarigerme sprzyja organizowaniu co roku festiwalu, w którym główną rolę odgrywają latawce. Jest to impreza rodzinna, podczas której można przygotować piknik, odpocząć na plaży, oglądając i podziwiając unoszące się na niebie kolorowe latawce. Można też oczywiście samemu spróbować swoich sił i posterować szybującym na wietrze różnobarwnym, latającym przedmiotem.

Dyskoteka Halikarnas

Dyskoteka Halikarnas - Bodrum znane jest z ożywionego życia nocnego. Halikarnas to jedno z najbardziej popularnych miejsc, zwłaszcza wśród młodzieży. Każdego tygodnia odbywa się tutaj wspaniałe widowisko – na niebie ponad zatoką widać światła laserów, a szalona zabawa trwa do samego rana. Wstęp to koszt około 45 EUR.

Turecka łaźnia (Hammam)

Turecka łaźnia (Hammam) – wizyta w tureckiej łaźni to niepowtarzalny sposób na prawdziwy wakacyjny wypoczynek z dala od zgiełku i hałasu. Na początek relaks w gorącej parze, która oczyszcza i wygładza skórę. Następnie czeka nas leżenie w pomieszczeniu wyłożonym marmurem, peeling ciała i masaże w oliwie z oliwek oraz mydlanej pianie. Po wszystkich zabiegach czujemy się zrelaksowani i piękni. Dostępne są też masaże (za dodatkową opłatą) w aromatycznych olejkach. Wyjazdy do tureckiej łaźni odbywają się codziennie, a czas wszystkich zabiegów w przybliżeniu to 2-3 godziny. Skorzystać można także z sauny, jacuzzi, groty lodowej oraz błotnej kąpieli. Na obszarze hammam znajduje się plac zabaw dla dzieci, które mogą tutaj poczekać na swoich rodziców. Wstęp dla dorosłych około 12 EUR, dla dzieci od 3-12 lat – 7 EUR.

Błękitny Rejs

Błękitny Rejs – idealny wybór dla tych, którzy marzą o chwili prawdziwego wypoczynku i relaksu. Słońce, morze, kąpiele w błękitnej wodzie – to wszystko, co czeka nas podczas rejsu w drewnianej łodzi. Podczas wyprawy istnieje nawet możliwość ponurkowania w ukrytych zatokach, gdzie zatrzymuje się łódź. W porze lunchu można skosztować na pokładzie pysznego koktajlu od kapitana. Na pokład nie są jednak wpuszczane dzieci – wszystko po to, by rodzice mogli przez kilka godzin wypocząć w ciszy i spokoju. Koszt wyprawy – ok. 37 EUR.

Nurkowanie

Nurkowanie – idealna szansa, by zanurzyć się w wyjątkowym Morzu Egejskim i poznać niesamowity turecki świat podwodny. Taka wyprawa przeznaczona jest dla początkujących, zaawansowanych i profesjonalistów. To odkrywanie egzotycznego życia morskiego, karmienie ryb i badanie podwodnego piękna w krystalicznie czystej wodzie. Niezapomniane chwile i widoki są gwarantowane. Cena – ok. 52 EUR.

Paralotniarstwo

Paralotniarstwo – idealny wybór dla osób, które szukają naprawdę mocnych wrażeń. Lot paralotnią nad Błękitną Laguną to szansa na zgromadzenie niezapomnianych wspomnień. Na początek wjazd na 1700-metrowy szczyt w Babadag, który wznosi się nad laguną. Z tego właśnie miejsca pod opieką pilota rozpoczyna się niezapomniany lot i możliwość podziwiania Błękitnej Laguny, białych plaż i zielonych stoków. Podczas tej wyjątkowej chwili każdy czuje się niczym ptak szybujący ponad bogactwem świata. W trakcie powietrznej wyprawy trwającej około pół godziny można wygodnie usiąść i rozkoszować się pięknymi widokami. Istnieje nawet możliwość robienia zdjęć podczas opadania. Paralotniarstwo jest tutaj dostępne wyłącznie dla osób powyżej 16 roku życia. Koszt takiej wyprawy nie jest tani (około 85 EUR), ale zdecydowanie warto.

Kajakarstwo

Kajakarstwo – wyprawa kajakiem przez objętą ochroną wioskę Patara to połączenie niezapomnianej przygody ze zwiedzaniem. Po otrzymaniu kamizelek ratunkowych oraz instrukcji od przewodników, można wyruszyć w dwuosobowym kajaku w podróż po rzece Ksantos.

Wycieczka statkiem

Wycieczka statkiem – ciekawym doświadczeniem może być całodzienna wyprawa na wyspę Orak słynącą z przejrzystej wody zachęcającej do kąpieli i nurkowania. Po drodze można zatrzymać się na małej wyspie Kara Ada i zażyć kąpieli w ciepłych źródłach siarkowych. Nie można pominąć też zatoki Kerme i wyjątkowych krajobrazów roztaczających się wzdłuż półwyspu Datca.

Przejażdżka wielbłądem

Przejażdżka wielbłądem – ciekawym pomysłem na zapełnienie wakacyjnego czasu jest 30-minutowa przejażdżka na grzbiecie wielbłąda po długim odcinku piaszczystej plaży zwanej Camel Beach. Można też zatrzymać się w kawiarni czy barze i dać nieco odpocząć naszemu przewoźnikowi.

Festiwal Caretta caretta

Festiwal Caretta caretta – objęte ochroną żółwie Caretta caretta są prawdziwymi gwiazdami w Dalan – mają nawet swój własny festiwal. Wydarzenie to odbywa się każdego roku pod koniec czerwcu na plaży w Iztuzu. To trzy dni konkursów wodnych, koncertów, pokazów tańca oraz sztucznych ogni. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Klasycznej w Turgutreis – podczas tego corocznego festiwalu zdecydowanie nie brakuje muzyki klasycznej. Przez cztery dni miejsce to przekształca się w odkrytą salę koncertową z dźwiękami Verdiego, Schuberta i Mozarta, których dzieła unoszą się nad wodami Morza Egejskiego.

Zamek św. Piotra

Zamek św. Piotra – znajdujący się na terenie półwyspu Bodrum obiekt pochodzący z XV wieku, w którym obecnie mieści się teatr oraz muzeum. Zamek wraz z pięcioma wieżami oraz gotycką kaplicą starannie odrestaurowano. Wystrój wnętrz pozwala turystom poczuć klimat ówczesnego życia. Dziedziniec ozdobiony jest przez piękne rośliny, a wieże oraz kaplica gromadzą zbiory archeologiczne pochodzące z okolicznych wykopalisk. Najciekawsze eksponaty znajdziemy w Muzeum Archeologii Podwodnej – części kadłuba bizantyjskiego statku czy wraki arabskiego statku, który niegdyś przewoził szkło.

Muzeum Armii Osmańskiej

Muzeum Armii Osmańskiej – muzeum mieszczące się w twierdzy Cesme. Miejsce to spodoba się szczególnie panom. Zgromadzone są tutaj armaty, miecze, zbroje i pistolety. Ciekawym eksponatem jest również strzelba ze złotymi oraz srebrnymi ozdobnikami, będąca niegdyś własnością sułtana Imperium Osmańskiego.

Mauzoleum w Bodrum

Mauzoleum w Bodrum – pierwsze na świecie mauzoleum zbudowane około 376 r. p.n.e. Należy do jednego z siedmiu antycznych cudów świata, stanowiące niegdyś grobowiec Mauzolosa – perskiego króla Karii. Obiekt został niestety zniszczony podczas trzęsienia ziemi w XII wieku, a materiał z niego został wykorzystany przez joannitów do wybudowania zamku. To, co pozostało, przewieziono do British Museum w Londynie.

Pomnik Kemala Atatürka

Pomnik Kemala Atatürka – to pomnik przywódcy Mustafy Kemala Paszy nazywanego Atatürkiem. To niezwykle ważna postać dla narodu tureckiego, prawdziwy bohater i niekwestionowany przywódca, który przyczynił się do obalenia sułtanatu. Wprowadził on wiele reform, które na stałe zmieniły dzieje Turcji. Pomnik słynnego Atatürka znajduje się w prawie każdym tureckim mieście, co potwierdza chęć oddania hołdu przywódcy na terenie całego kraju.

Pammukale

Pammukale – warto udać się na całodniową wycieczkę do Parku Narodowego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, położonego w zachodniej części Anatolii. Pammukale, którego nazwę tłumaczy się jako „bawełniany zamek”, zaliczane jest do jednych z najstarszych miejscowości uzdrowiskowych na świecie. Znajdujące się tu wody mineralne mają pozytywne oddziaływanie na skórę oraz słyną z właściwości leczniczych. Największą atrakcją wycieczki są przepiękne formy skalne wytworzone przez gorące źródła, które spowodowały osadzenie się wapienia. Miejsce tak bajkowe, że ciężko je opuścić.

Hierapolis

Hierapolis – starożytne miasto założone w II w. p.n.e., położone w pobliżu leczniczych źródeł. Jego najważniejszym punktem jest wspaniały, doskonale zachowany amfiteatr, termy, świątynia Apollina oraz zabytkowa nekropolia.

Efez

Efez – jednodniowa wycieczka do najlepiej zachowanego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, antycznego miasta – Efezu. Miasto zostało założone przez Androklosa, ok. 3000 lat p.n.e. i pełniło w latach swojej świetności funkcję portu oraz dużego ośrodka handlu. Jego najcenniejszym skarbem jest sanktuarium poświęcone Artemidzie – bogini łowów. Możemy tam podziwiać wiele innych budowli, których pozostałości zachowały się do naszych czasów: okazały amfiteatr oraz bibliotekę Celsiusa. W pobliżu Efezu znajduje się Wzgórze Słowików – ostatnie miejsce pobytu na Ziemi Matki Bożej.

Patara

Patara – wyjątkowe miasto znajdujące się zaledwie 20 minut drogi autobusem od Fethiye. Ta starożytna wioska położona jest w centrum parku narodowego, do którego wejście kosztuje zaledwie 2 liry. Warto tutaj udać się na spacer, by zobaczyć 2000-letnie ruiny licyjskie, amfiteatr oraz łuk triumfalny. Patara, której największe lata rozkwitu przypadły na okres rzymski, to kiedyś tętniący życiem port – niezwykle ważny w starożytnej Licji. Rząd turecki uznał miasto to za prawdziwy zabytek przyrody, dlatego objął je ochroną. W pobliżu ruin nie znajdziemy zatem hoteli czy malowniczej plaży.

Wioska Kayaköy

Wioska Kayaköy – jedna z najlepiej zachowanych wiosek „duchów” warta wpisania na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W miejscu tym na pagórkach znajdują się kamienne domy opuszczone przez Greków jeszcze 1923 rok podczas wojny turecko-greckiej. Po tym wydarzeniu wioska już nigdy nie została osiedlona, gdyż uznano ją za przeklętą. Podczas zwiedzania Kayaköy można zobaczyć niewielkie kaplice, szkoły oraz opustoszałe bazyliki wciąż ozdobione starymi freskami oraz mozaikami. To miejsce nietypowe, nieco dziwne, a przy tym wyjątkowo piękne za sprawą okolicznych gór i równin. Zdecydowanie warto zabrać ze sobą aparat.

Kuchnia

Ney Restaurant (Marmaris)

Ney Restaurant (Marmaris) – znajdująca się w 250-letnim budynku restauracja oferuje tradycyjne domowe jedzenie, miłą obsługę i klimatyczne wnętrze. To miejsce, w którym można spróbować wszystkiego po trochę. Warto na deser zamówić tutaj kawę z baklawą – ciastem z orzechami włoskimi.

Sat Beach Restaurant (Fethiye)

Sat Beach Restaurant (Fethiye) – restauracja na świeżym powietrzu oferująca niesamowite widoki na plażę Fethiye. Można tu spróbować naprawdę dobrych potraw – smażonych kałamarnic, kurczaka na ciepło czy sałatki migdałowej. Przy zachodzie słońca tutejsi goście sączą zimne drinki, zajadają się pysznymi lodami lub po prostu rozkoszują się wyjątkowymi krajobrazami. Miejsce stworzone dla całych rodzin.

Yengec restaurant (Fethiye)

Yengec restaurant (Fethiye) – niewielki, rodzinny lokal schowany za hotelem Blue Pearl. To pierwsze takie miejsce w ogrodzie ze stolikami tuż przy basenach. Serwowane jedzenie jest mieszanką kuchni tureckiej, brytyjskiej i azjatyckiej – można więc spodziewać się pikantnych klusek, naleśników z owocami morza czy pasty z ciecierzycy, tzw. humus. Smaczne lody pokochają szczególnie dzieci. Yengec jest bardzo popularnym wśród turystów miejscem, więc warto wcześniej zarezerwować sobie miejsce.

Mirage Bar (Fethiye)

Mirage Bar (Fethiye) – bar, kawiarnia i restauracja w jednym. To miejsce, w którym trzeba pojawić się przynajmniej raz dziennie – rano na kawie lub wieczorem na drinku. Jest tutaj plac zabaw dla dzieci, więc dorośli mogą spokojnie wypocząć. Do tego gwarantowany przyjazny personel, któremu zdarza się nawet tańczyć na barze.

Sunger Pizza (Bodrum)

Sunger Pizza (Bodrum) – sądząc po kolejkach w tej skromnej pizzerii, jedzenie musi być tutaj naprawdę dobre. Tradycyjnie można zamówić – pepperoni, ale również pizzę z szynką, ananasem, a nawet odrobiną cielęciny czy jagnięciny. W tym tętniącym życiem miejscu – jeśli jest się dość wcześnie – można nawet dostać stolik na najwyższym piętrze z widokiem na zamek.

Wine House (Icmeler)

Wine House (Icmeler) – nie można dać się zwieść nazwie – wprawdzie serwowane jest tutaj bardzo dobre wino, które pije się na tarasie z baldachimem powstałym z winorośli, ale najważniejsze w tym lokalu jest tradycyjne, smaczne jedzenie. Zapiekanki, tureckie kebaby, jagnię nadziewane grzybami i cebulą. Do tego miła obsługa i przyjemna muzyka.

Anemon (Turgutreis)

Anemon (Turgutreis) – lokal ten ma otwartą kuchnię, dlatego bez problemu można oglądać drogę naszych posiłków wędrujących z garnka na talerz. Serwowane są tutaj doskonałe steki, a miłośnicy owoców morza pokochają mieszanką ośmiornic, krewetek i kałamarnic. Przyjazny personel dba również o smaczne dania dla najmłodszych i tych najbardziej wymagających klientów.

Ciekawostki

Oko proroka

Oko proroka - Bardzo popularną pamiątką, przywożoną z wakacji w Turcji jest „oko proroka” (Nazar Boncuk). Uznaje się, iż talizman ten ma chronić przed złym urokiem, zawiścią czy zazdrością ze strony innych. Symboliczne oko odbija rzekomo wszelkie negatywne uczucia i złą energię skierowaną w naszym kierunku. Jeśli oko pęknie, oznacza to, że zostaliśmy obronieni przed niewłaściwym spojrzeniem drugiego człowieka. Tradycja oka nie wywodzi się jednak z islamu, a bliższa jest wcześniejszym wierzeniom ludowym. Trzeba przy tym pamiętać, że taki talizman nie jest symbolem chrześcijańskim. Typowe oko proroka jest niebieskie z białymi i żółtym okręgiem w środku.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Turcja
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz.
Język :
turecki, angielski, niemiecki, rosyjski
Komunikacja :
taksówka w obrębie miejscowości – 6-10 EUR
Długość lotu :
ok. 3 godziny
Przykładowe ceny :
lunch od 12 EUR, obiad składający się z 2 dań od 18 EUR, piwo 2, 5 EUR, woda mineralna 1, 5 l – 1 EUR, kawa, herbata – 0, 6 EUR
Waluta :
lira turecka, 1 EUR = 2, 4 liry