Egzotyczny raj na ziemi. Tanzania przyciąga tych, którzy chcą na żywo zobaczyć niezwykłe zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Właśnie tutaj można wybrać się na safari albo obejrzeć wielką migrację antylop – niezwykły spektakl natury. Miejsce to spodoba się również miłośnikom wysokogórskich wypraw. Na dominujący nad Tanzanią masyw Kilimandżaro prowadzi kilka tras o zróżnicowanym stopniu trudności.

Tanzania zlokalizowana jest we wschodniej części Afryki. Kraj powstał z połączenia dawnych kolonii brytyjskich – Tanganiki i brytyjskiego Zanzibaru. To doskonałe miejsce na egzotyczne wakacje przede wszystkim ze względu na dużą liczbę parków narodowych i możliwość zarezerwowania - safari. Turyści przyjeżdżają tu przez cały rok, ale szczyt sezonu przypada na okres od czerwca do września. Wtedy to w Tanzanii panuje pora sucha i jest najchłodniej, co w tym klimacie oznacza jednak średnie temperatury rzędu 28-29°C. Najgoręcej jest od grudnia do marca, wówczas temperatury sięgają 31°C(z dziewięcioma godzinami słonecznymi w ciągu dnia).

Na turystów czeka kilka parków narodowych położonych w granicach Tanzanii. Najpopularniejsze i najchętniej odwiedzane to Park Narodowy Serengeti, Park Narodowy Kilimandżaro oraz Park Narodowy Aruszy. Pierwszy znany jest przede wszystkim z wielkiej migracji antylop gnu, która odbywa się w okresie od maja do lipca, oraz ze śladów stóp hominidów, datowanych na ponad 3,5 mln lat. Drugi, słynie z masywu Kilimandżaro, najwyższego szczytu w całej Afryce. W trzecim można wejść na górę Meru, spróbować swoich sił w trakcie spływu kajakowego na rzece Uso albo zobaczyć stada flamingów przy jeziorze Momella.

Charakterystycznym plemieniem na północnych terenach Tanzanii są Masajowie. Podaje się, że jako społeczność żyją około 3 tys. lat. Mimo upływu czasu, większa część tego wojowniczego ludu stara się żyć według starych tradycji i obyczajów. Masajowie mieszkają często w tzw. bomach – to swoiste wioski w formie koła, otoczone drzewami i ciernistymi krzewami. Ci, którzy posiadają swoje osady bliżej głównej drogi, często zajmują się organizowaniem pokazów tanecznych oraz śpiewów dla turystów, jak również sprzedażą narzędzi, wszelkiego rodzaju ozdób oraz koralików.

Zanzibar

Zanzibar

Tu na bazarach piętrzą się barwne stosy goździków, wanilii i kardamonu. Tu Orient łączy się z tradycją Afryki, tworząc wyjątkową, kulturową mieszankę. Tu zachwycają jasne plaże, szmaragdowe morze oraz przepiękne rafy koralowe.

Zobacz więcej

Zwiedzanie

Krater Ngorongoro

Ten niezwykły krater nazywany jest często arką Noego albo biblijnym Edenem ze względu na liczbę zwierząt, które tam występują. To obowiązkowe miejsce zwiedzania podczas safari w Tanzanii – można tam na żywo zobaczyć antylopy, gazele, lamparty i czarne nosorożce w ich naturalnym środowisku. Krater powstał w wyniku oderwania czubka wulkanu podczas ostatniej erupcji. Obecnie w wygasłym kraterze żyje około 30 tys. zwierząt. Miejsce to widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kilimandżaro

Najwyższy masyw górski w Afryce, a zarazem jedna z najwyższych samotnych gór na świecie. Kilimandżaro przyciąga nie tylko doświadczonych zdobywców, ale także początkujących wspinaczy. Na szczyt prowadzi kilka tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Masyw w całości znajduje się na terytorium Tanzanii, przy jej granicy z Kenią. Akcje wielu filmów, w tym między innymi animowanego „Króla Lwa” czy ekranizacji powieści Hemingwaya, rozgrywają się w scenerii Kilimandżaro. Co ciekawe, Kilimandżaro było wykorzystywane jako sceneria do filmów – między innymi do animowanego „Króla Lwa" i ekranizacji opowiadania Hemingwaya „Śniegi Kilimandżaro". Masyw ten należy także do tak zwanej „korony ziemi", w skład której wchodzą najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Malowidła naskalne Kondoa

Zespół prehistorycznych malowideł naskalnych, które w 2006 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Niektóre z malowideł szacowane są nawet na 4 tysiące, a inne na kilkaset lat. Niewątpliwie jest to największy zbiór tego typu dzieł, który może się przyczynić do odtworzenia historii dawnych ludów zamieszkujących te tereny. Malowidła po raz pierwszy zostały odkryte dopiero w latach 30. XX w. przez brytyjskiego archeologa, Louisa Leakeya. Obecnie stanowią jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Tanzanii.

Wielka migracja zwierząt

W okolicach jeziora Ndutu, na terenie Parku Narodowego Serengeti, w okresie od grudnia do kwietnia największą atrakcję stanowi możliwość oglądania setek małych antylop gnu. W porze deszczowej – od maja do lipca – antylopy formują potężne stada i wędrują przez 800 km na północ. Ten niezwykły spektakl przyciąga wszystkich miłośników nieskażonej natury. Co ciekawe, sama nazwa Parku Narodowego Serengeti pochodzi z języka masajskiego i znaczy tyle co „nieskończone równiny". Owe nieskończone równiny od wielu lat są najczęściej wybieranym miejscem na safari.

Park Narodowy Aruszy

Na terenie rozległego parku Arusha National Park Meru (o pow. 542 km2) żyje prawie kilkaset gatunków ptaków i drapieżników. Miejsce to cieszy się dużą popularnością wśród wielbicieli wspinaczek – zachęca szczególnie najwyższa góra tego terenu, Meru, wznosząca się na 4566 m n.p.m. To drugi, zaraz po Kilimandżaro, najwyższy szczyt Tanzanii. Znajdzie się też coś dla miłośników spływów kajakowych – przyciąga chociażby rzeka Uso. Na tych zaś, którzy szukają pięknych widoków, czeka jezioro Momella, a tam stada flamingów, słonie oraz hipopotamy.

Park Narodowy Serengeti

Park Narodowy Serengeti ma 15 tys. km2, więc bardzo dobrze pasuje do niego nazwa oznaczająca „bezkresną równinę”. Serengeti należy do najrozleglejszych i najbardziej znanych rezerwatów na świecie. Główną atrakcją parku są odbywające się kilka razy w roku wielkie migracje antylop, podczas których przy odrobinie szczęścia można zobaczyć narodziny małych gnu. Można powiedzieć, że Serengeti to także praojczyzna wszystkich ludzi – to tutaj odnaleziono ślady huminidów sprzed ponad 3,5 mln lat oraz ślady ich dalszego rozwoju aż do gatunku homo sapiens! Niezwykle atrakcyjnym sposobem zwiedzania parku Serengeti są loty balonem.

Kuchnia

Kokosowa zupa z fasoli

Zupy w tym rejonie Afryki konsystencją nie przypominają typowo polskich zup, raczej zbliżone są do gulaszu. Przygotowanie zupy kokosowej zaczyna się od usmażenia cebuli, papryki i przypraw. Później do tej mieszanki dodaje się pomidory, fasolkę, mleczko kokosowe i wodę w odpowiednich proporcjach. Na koniec wsypuje się ryż. Tanzańską kokosową zupę z fasoli podaje się oprószoną wiórkami kokosowymi.

Ugali

Tradycyjny chlebek z mąki kukurydzianej, podawany najczęściej z sosem i mięsnym dodatkiem – można wykorzystać zarówno drób, jak i ryby. Sos przyrządza się z pomidorów, cebuli, typowych afrykańskich przypraw i mleka. Najtrudniejsze jest jednak jedzenie ugali – należy je jeść rękoma, formując z ciasta małą łyżeczkę, którą nabiera się sos. Taki sposób wydaje się trudny, ale naprawdę warto spróbować.

Ciekawostki

Tanzanit

Unikatowy kamień występujący wyłącznie w Tanzanii, w okolicach Kilimandżaro i góry Meru. Nazwę tanzanit nadał mu Charles Lewis Tiffany, a pierwszy raz do wyrobu biżuterii wykorzystał go jubiler z Goa, Manuel D'Souza. Największą popularność kamień zyskał w latach 60. XX w. – wówczas błyskotki z tanzanitem nosiła na przykład Elizabeth Taylor. Ze względu na to, że tanzanit występuje w przyrodzie 1000-krotnie rzadziej niż diamenty, jest wyjątkowo cenny i drogi.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Tanzania
Strefa czasowa :
czas polski +2 godz.
Język :
kisuahili; językiem urzędowym i powszechnie używanym w strefach turystycznych jest angielski
Komunikacja :
Ze względów bezpieczeństwa po wyspie najlepiej poruszać się taksówkami lub w ramach zorganizowanych wycieczek fakultatywnych.
Waluta :
shilling tanzański (TSH); warto zabrać ze sobą dolary – 1 USD = 1600 TSH