Wyspa na Atlantyku – oczarowuje turystów łagodnym klimatem oraz bujną roślinnością z wyjątkowymi gatunkami kwiatów. Warto wybrać się tutaj nie tylko ze względu na walory przyrodnicze, ale także ze względu na różnorodność krajobrazu.

Rozległe zielone doliny występują tu na zmianę z bujnymi lasami, tarasowo ukształtowanymi polami oraz romantycznym, skalistym wybrzeżem. Pływać i wypoczywać można zarówno w basenach nad Oceanem Atlantyckim, jak i na piaszczystej plaży w Calheta. To miejsce naprawdę wyjątkowe – Maderę odwiedziła sama księżniczka Sissi, a na trzymiesięcznym wypoczynku przebywał tu Józef Piłsudski, czego dowodem jest tablica upamiętniająca jego pobyt.

Ta wyjątkowa, podzwrotnikowa wyspa ukształtowana z lawy i popiołu charakteryzuje się różnorodnością terenu oraz krajobrazu – wysokie szczyty wulkanów, rozległe zielone doliny, skaliste wybrzeża, zbocza pełne winorośli i niewiarygodna ilość kwiatów endemicznych. Ze zróżnicowanym pejzażem kontrastuje stały, łagodny klimat i temperatura sięgająca 20 stopni. Miłośnicy zwiedzania powinni koniecznie udać się do stolicy wyspy – Funchal – z urokliwą starówką, ogrodem botanicznym i parkiem Santa Catarina, a wielbiciele spacerów i wędrówek – na Pico Ruivo – najwyższy szczyt Madery.

Kierunek Madera - dlaczego warto z nami wyjechać?

  • Ceny, które podajemy są cenami które zapłacisz. Bez niespodzianek.
  • Setki tysięcy zadowolonych Klientów w całej Polsce. Miliony na świecie.
  • Dzięsiątki tysięcy hoteli na całym świecie.
  • Bezpieczne i wygodne płatności przez internet

Atrakcje

Park tematyczny Madery (Madeira Theme Park)

Park tematyczny Madery (Madeira Theme Park) – wyjątkowe centrum poświęcone historii, nauce oraz tradycji Madery. Znajdziemy tutaj charakterystyczne trójkątne domki będące niejako repliką budynków mieszkalnych w Santanie, wiatraki, labirynty, tradycyjne wozy oraz ogrody z lokalną roślinnością wyspy. Dużą atrakcją są również pawilony multimedialne z ciekawą dekoracją, doskonałymi efektami dźwiękowymi oraz interesującymi pokazami na temat wina, folkloru i turystyki. Niemałym zainteresowaniem cieszy się symulator oferujący „podróż” dookoła wyspy. Wstęp do Madeira Theme Park dla dorosłych kosztuje 10 EUR, dla dzieci 8 EUR.

Park rozrywki „Madeira Magic” (Funchal)

Park rozrywki „Madeira Magic” (Funchal) – edukacyjno-rozrywkowa atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Park jest terenem żywej nauki z planetarium, pokazami 3D, wystawą naukową oraz ogrodem botanicznym obfitującym w podzwrotnikową roślinność,. Miejsce to powstało głównie z myślą o najmłodszych, choć dorośli też znajdą coś dla siebie – restaurację, herbaciarnię, a nawet siłownię.

Mercado dos Lavradores

Mercado dos Lavradores – hala targowa z otwartym dziedzińcem gromadząca rolników, rybaków oraz hodowców kwiatów. Miejsce to jest stale zatłoczone – sprzedawcy częstują przybywających owocami, aby zachęcić do kupna swoich produktów, na ladach porozkładane są ryby, a przy niektórych stoiskach stoją piękne kwiaty. Pulsujący życiem targ jest dobrym miejscem dla miłośników zakupów, ale i tych, którzy chcą poznać ciekawy fragment kultury Madery.

Festiwal kwiatowy

Festiwal kwiatowy – niezwykle barwne i ciekawe wydarzenie trwające dwa dni i odbywające się pod koniec kwietnia lub na początku maja. Całość festiwalu otwiera korowód dzieci przebranych w kolorowe stroje, a najważniejszym punktem jest zbudowanie z kwiatów muru nadziei. W drugi dzień odbywa się radosny przemarsz ulicami z parku Santa Catrina w kierunku Largo do Colegio. Aby móc podziwiać to wyjątkowe widowisko z bliska, można zarezerwować sobie miejsce na balkonie Golden Gate Café – trzeba to jednak zrobić wcześniej, bowiem liczba chętnych jest naprawdę duża.

Park wodny (Santa Cruz)

Park wodny (Santa Cruz) – aquapark z pięcioma rynnami, dwoma basenami i czterema torami wodnymi. Black Hole dla miłośników mocnych wrażeń oraz Lazy River dla tych, którzy wolą spokojniejsze atrakcje wodne. Na terenie parku wodnego znajduje się również ogród stworzony z myślą o osobach, które chcą prostu poleniuchować i poobserwować zabawę innych.

Sanki Monte

Sanki Monte – na Maderze skorzystać można z nietypowej formy transportu – sanek. Pojazdem tym przemierza się 2- lub 4-kilometrową trasę (maksymalna prędkość to 80 km/h), która rozpoczyna się w Monte, a kończy w Funchal. Sanki sterowane są (a właściwie popychane) przez dwóch charakterystycznie ubranych panów (carreiros), którzy przypominają nieco gondolierów z Wenecji. Podróż sankami to jedna z najciekawszych i niewątpliwie najbardziej nietypowych atrakcji czekających na turystów podczas pobytu na Maderze. Carro de cesto (sanki z Monte) są tak naprawdę w użyciu od prawie 150 lat, choć dziś stanowią wyłącznie atrakcję turystyczną.

Golf

Golf – malowniczo położone pola golfowe na Maderze stwarzają idealne warunki gry dla miłośników tego sportu o każdym stopniu zaawansowania. Najbardziej znane miejsce to Santo da Serra Golf – 6039 m długości i par 72. Pole golfowe zostało otwarte w 1991 roku, a już dwa lata później odbył się tutaj pierwszy turniej. Można wypożyczyć profesjonalny sprzęt i skorzystać z lekcji gry w golfa.

Madeira Story Centre

Madeira Story Centre – jedna z najnowszych atrakcji Madery – muzeum dające możliwość poznania 14 milionów lat historii – od wulkanicznych początków z tradycyjnymi eksponatami, po czasy współczesne z licznymi grami i łamigłówkami. Ciekawa wystawa połączona z pokazami multimedialnymi pozwala w interesujący sposób poznać dzieje wyspy. Po zwiedzaniu można odpocząć w jednej z kawiarni, podziwiać wyjątkowe widoki z tarasu lub zakupić pamiątki w sklepie.

Funchal

Funchal – zwiedzanie – wizyta w stolicy i pełnym temperamentu sercu wyspy. Funchal nie bez powodu nazywane jest „małą Lizboną”. Nad portem góruje imponujący Palácio São Lorenço z XVI wieku, a w centrum miasta przeważają aleje z budynkami z XVIII wieku. Warto zwiedzić jeden z najstarszych ośrodków religijnych na wyspie – klasztor Santa Clara pochodzący z XV wieku (pod głównym ołtarzem został pochowany odkrywca Madery – Zarco), kościół Angielski postawiony w 1822 roku, XVI-wieczną, bogato zdobioną katedrę Se , Muzeum Sztuki Sakralnej z kolekcją ornatów i sreber liturgicznych oraz muzeum miejskie poświęcone historii naturalnej. Do spaceru zachęca Ogród Botaniczny pełen egzotycznej roślinności. Stare Miasto (Zona Velha) jest bardzo zadbaną dzielnicą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych – zabytkowe latarnie, brukowane uliczki oraz kolorowe budynki. Dzień w Funchal warto zwieńczyć lampką wspaniałego wina madera w winiarni São Francisco.

Wschodnia Madera

Wschodnia Madera – wschodnia część wyspy zachwyca wspaniałymi widokami oraz zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Na skalistych, malowniczych wzgórzach powstało wiele luksusowych hoteli, apartamentów oraz willi. Warto odwiedzić wioskę Santana z charakterystycznymi trójkątnymi domkami, które – otoczone sadami oraz ogrodami – stanowią często obiekt do fotografowania. Pięknym zakątkiem jest również Ribeiro Frio – gęsto zalesiony, naturalny park z niewielkim ogrodem botanicznym oraz hodowlą pstrągów. Przy korzystnych warunkach pogodowych można podziwiać w całej krasie najwyższy szczyt wyspy – Picodo Arieiro (1818 m). Wschodnia Madera to również Camacha będąca głównym ośrodkiem przemysłu wikliniarskiego na wyspie.

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny – wyjątkowy ogród z wieloma egzotycznymi i tropikalnymi roślinami. Położony jest na wzgórzu, powyżej miasta, a oprócz cudów przyrody oferuje także wspaniałą panoramę. Ogród stworzono z myślą o ochronie 2 tysięcy gatunków roślin, drzew i kwiatów z każdego kontynentu. Ogromne bogactwo tutejszej roślinności jest widokiem zapierającym dech w piersiach. Warto zobaczyć ogród palmowy, kaktusowy, różany oraz wodne kaskady. Niezależnie od tego, jaką ścieżkę wybierzemy, z każdego punktu widokowego roztaczają się imponujące widoki na miasto i wybrzeże Funchal.

Ogród Palheiro Ferreiro

Ogród Palheiro Ferreiro – wspaniały, podzwrotnikowy ogród znajdujący się we wschodniej części Madery. Pierwotnie prezentował styl francuski – stąd ozdobne stawy i wyjątkowa aleja otoczona platanami i kameliami. Są też elementy typowego angielskiego ogrodu – dęby, kasztanowce, piękne trawniki oraz równiutko przycięty żywopłot. Najbardziej charakterystyczna jest jednak ciekawa roślinność podzwrotnikowa z purpurowymi kwiatami i pięknie kwitnącymi drzewami. Najciekawszą częścią jest Ogród Pani z krzewami poprzycinanymi w imponujące kształty. Miejsce, w którym zakochają się nie tylko miłośnicy zieleni i przyrody.

Zachodnie wybrzeże

Zachodnie wybrzeże – wycieczka po zachodnim wybrzeżu Madery obejmuje wizytę w malowniczej wiosce rybackiej Câmara de Lobos, z przystanią, gdzie w latach 50. XX wieku Winston Churchill oddawał się swojej pasji – malarstwu. Niezwykłą atrakcją wyspy jest najwyższy klif w Europie – Cabo Girão. W miejscowości Porto Moniz znajdują się słynne naturalne baseny, wkomponowane w skały wulkaniczne. Warto odwiedzić też tradycyjną wioskę Ribeira Brava otoczoną plantacją bananów oraz przełęcz Encuemada będącą jednym z najlepszych i najpopularniejszych punktów widokowych na wyspie.

Ogród różany w Quinta do Arco

Ogród różany w Quinta do Arco – wyjątkowy ogród będący dziełem ogrodnika Miguela Albuquerque’a. To największa i najpiękniejsza kolekcja róż w całej Portugalii z ponad 1200 różnymi typami krzewów. Prace nad ogrodem trwały trzy lata (2003-2006 r.), a koszt wstępu na jego teren wynosi 5 EUR.

Lewady

Lewady – Madera znana jest z kanałów, którymi dostarczana jest woda z gór do najodleglejszych zakątków – głównie z północy na południe wyspy. Ogólna ich długość na wyspie to około 2500 km. System lewad z trasami trekkingowymi umożliwia swobodne spacery na dużych wysokościach bez dużej różnicy poziomów. Najdłuższy kanał Madery (około 100 km) powstał w latach 60. XX wieku. Najbardziej malowniczy fragment szlaku rozciąga się od okolic Curral dos Romeiros aż do Camacha – to około 3,5 godz. wędrówki. Lewady, powstałe w odległych czasach, stanowią obecnie dużą atrakcję turystyczną.

Wycieczka do Porto Santo

Wycieczka do Porto Santo – wyprawa na sąsiednią wyspę to doskonały pomysł dla tych, którzy chcą w ciekawy i relaksujący sposób spędzić swój wakacyjny urlop. Po dwóch godzinach rejsu promem czeka nas odkrywanie niesamowitego miejsca oddalonego od Madery o 40 km. Porto Santo ma 11 km długości, 7 km szerokości i często określane jest „płową wyspą” – wszystko za sprawą pustynnego, jałowego krajobrazu. Przyciąga tutaj przede wszystkim 9-kilometrowa plaża ze złotym piaskiem i ciepłą morską wodą. Rzekomo na Porto Santo przebywał sam Krzysztof Kolumb, a jego dom jest jedynym zabytkiem w stolicy wyspy.

Kuchnia

Restaurant Xõpana (Funchal)

Restaurant Xõpana (Funchal) – lokal będący część ekskluzywnego hotelu. Tu na wszystkich przybyłych gości czekają czerwone krzesła i czarne błyszczące stoły – wszystko zaprojektowane przez francuskiego projektanta – Didiera Leforta. Jedzenie jest równie wyrafinowane – tofu z makiem i papryką, gęsia wątróbka i pieczona papugoryba (tzw. bodiao). Dodatkowym plusem jest doskonała lokalizacja na szczycie wzgórza, co gwarantuje imponujące widoki na morze.

Café De Teatro (Funchal)

Café De Teatro (Funchal) – jak można się domyślić z nazwy, miejsce to znajduje się tuż przy teatrze na Starym Mieście. Popołudniami można usiąść na zadaszonym parasolem tarasie i napawać się ciszą przy kawie lub herbacie. Wieczorami i w nocy można z kolei przenieść się do wnętrza lokalu i posłuchać muzyki fado.

The Village Pub (Santa Cruz)

The Village Pub (Santa Cruz) – jeśli lubisz relaksujące, nieco staromodne miejsca, w których można usiąść i napić się dobrego drinka to irlandzki Village Pub jest idealnym wyborem. Można porzucać strzałkami w tarczę, a nawet poczytać na miejscu książkę. W pubie serwowane są smaczne przekąski.

Restaurante Do Forte (Funchal)

Restaurante Do Forte (Funchal) – ta ekskluzywna restauracja znajduje się w starym forcie Funchal. Białe obrusy, przyjazna obsługa i bardzo smaczne jedzenie. Trzeba koniecznie spróbować gotowanego mięsa wieprzowego w sosie Madera i świeżo złowioną papugorybę. Aby dostać stolik na tarasie z widokiem na promenadę, warto zrobić wcześniejszą rezerwację.

Golden Gate Cafe

Golden Gate Cafe – kawiarnia pochodząca z epoki kolonialnej. Oferuje doskonałe ciasta i słodycze, jak również smaczne dania portugalskie, które pozwolą poczuć prawdziwy klimat tego kraju. Dużym plusem jest to, że ceny nie są wysokie. Miejsce to jest szczególnie rozchwytywane w czasie trwania festiwalu kwiatowego – z balkonu kawiarni widać doskonale barwny, kwiatowy korowód maszerujący ulicami miasta.

Ciekawostki

Wakacje J. Piłsudskiego

Na Maderze, a dokładnie w miejscowości Funchal, przebywał na wypoczynku sam Józef Piłsudski. Tablica upamiętniająca jego trzymiesięczny pobyt (grudzień 1930r. – marzec 1931r.) umieszczona jest w willi na przedmieściach miasta. Od 2009 roku jedno z rond zostało nazwane imieniem Piłsudskiego, a w centrum stolicy umieszczono jego popiersie. Maderę odwiedził również papież Jan Paweł II – jego pomnik znajduje się w samym centrum miasta.

Miejscowa legenda

Pierwszym człowiekiem, który pojawił się na Maderze był Robert Machin – arystokrata i kupiec angielski. Rzekomo uwiódł on Annę z Hertford i uciekał z nią do Portugalii. Podczas sztormu ich statek rozbił się, a oboje kochankowie umarli z zimna i właśnie tutaj zostali pochowani. Ocalała załoga okrętu popłynęła do Lizbony i zainspirowała słynnego żeglarza i podróżnika J.G. Zarco do znalezienia tajemniczej wyspy, jaką była Madera.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Portugalia
Strefa czasowa :
czas polski - 1 godz.
Język :
portugalski, angielski
Komunikacja :
po przylocie do Funchal korzysta się albo z taksówki, albo z „lotniskowych” linii autobusowych.
Długość lotu :
z przesiadką (połączenie rejsowe) ok. 5, 5 godz.
Przykładowe ceny :
restauracje: pełny posiłek (chleb i oliwki, zupa, drugie danie, napój, deser, kawa) w snack barze kosztuje od 7 do 11 EUR za osobę, Espresso kosztuje ok. 0, 50-0, 60 EUR, kawa z mlekiem (galão) – 0, 70-1, 20 EUR, herbata – ok. 1, 5 EUR - sok ze świeżych pomarańczy – ok. 2, 50 EUR, piwo lub cola od 1 do 1, 50 EUR - 1, 5-litrową butelkę wody mineralnej w hipermarkecie – ok. 0, 60 EUR
Waluta :
euro (EUR)