Wakacje w Izraelu to podróż w czasie i przestrzeni. Nic tak nie smakuje jak kawa z kardamonem na jerozolimskim Starym Mieście. Nic tak nie chwyta za gardło jak wschód słońca nad Morzem Martwym widziany ze szczytu fortecy Massada. Nic tak nie zachwyca jak spacer po Białym Mieście w Tel-Awiwie i wyprawa na pustynię Negew. Nic tak nie zapada w pamięć jak wszechobecność wiary w Bazylice Grobu Pańskiego.

Położony na skrzyżowaniu kultur Wschodu i Zachodu, Izrael z jednej strony oblany jest Morzem Śródziemnym, z drugiej zaś otoczony wielką depresją syryjsko-afrykańską. Południe kraju zanurza się w magicznych wodach Morza Martwego. Sąsiadami Izraela jest Liban, Syria, Jordania i Egipt. Podróżujących po Izraelu najbardziej dziwi wielka różnorodność krajobrazów. Klasyczny śródziemnomorski pejzaż nagle przemienia się w surowe piaszczyste hałdy, by za chwilę rozkwitnąć świeżością jeziora Tyberiadzkiego i zielenią wzgórz Galilei. Najwyższy szczyt Izraela ma 2240 metrów wysokości. Morze Martwe leży 394 metry pod poziomem morza. Największe miasta Izraela – Tel-Awiw i Jerozolima – wydają się dwoma przeciwieństwami. To pierwsze, nowoczesne, snobistyczne, pełne kolorowych kawiarni, wspaniałych galerii sztuki i złocistych plaż to miejsce dla turystów lubiących dobrze zjeść, tańczyć i korzystać z uroków morza. Białe Miasto w Tel-Awiwie to największe na świecie muzeum modernizmu pod gołym niebem. Zbudowane w latach 1920-1940 onieśmiela białymi fasadami wspaniałych kamienic zamieszkanych przez najbogatszych mieszkańców Izraela. Trzy wielkie telawiwskie targi przyciągają miliony turystów. Ten najstarszy zwany „pchlim targiem” znajduje się w Jaffie. Kupić można tam wszystko – od ryb i owoców po antyczne monety i współczesne wyroby rzemieślnicze. W dzielnicy Nahalat Benyamine, dwa razy w tygodniu otwiera się wielki targ miejscowych artystów. Nieopodal mieści się największy targ Tel-Awiwu – Shouk Hacarmel. Miasto, położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego oferuje 6 kilometrów wspaniałych, piaszczystych plaż, pełnych kawiarnianego gwaru i współczesnych rzeźb. A nocą, na jednej z nich, mieści się legendarny klub Clara. I choć wszystkie plaże Tel-Awiwu nigdy nie zasypiają, wizyta w tym luksusowym przybytku zabawy spełni oczekiwania najwybredniejszych klubowiczów. Jerozolima z kolei to miejsce zadumy. Jest najważniejszym na świecie ośrodkiem wiary judaistycznej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Bazylika Grobu Jezusowego i Ściana Płaczu przenoszą nas w wymiar czystej metafizyki miasta króla Dawida, Salomona i Heroda. W Muzeum Izraela, największym w kraju, odbędziemy niezapomnianą podróż w przeszłość. Wśród eksponatów zobaczymy Zwoje znad Morza Martwego, najstarsze zachowane manuskrypty biblijne na świecie, zwane rękopisami z Qumran.

Zwiedzanie

Artyści wszechczasów

Muzeum Sztuki w Tel-Awiwie, założone w 1932 roku, dziś mieszczące się we współczesnym budynku położonym niedaleko Opery, gromadzi zbiory artystów nie tylko pochodzenia żydowskiego. W salach wystawienniczych, ułożonych nie nazwiskami autorów czy też epokami, lecz według darczyńców, obejrzymy arcydzieła Chagalla, Matisse’a, Picassa, Miró, Pollocka czy też Klimta. Osobny pawilon poświęcony jest Helenie Rubinstein. W muzeum możemy również podziwiać stałą wystawę prezentującą historię sztuki izraelskiej.

Mity i rzeczywistość

Yafo czyli Jaffa. Miasto wypełnione legendą. Od 1949 roku połączone z Tel-Awiwem stanowi wraz z nim administracyjną całość. Wąskie ocienione uliczki, lokalny bazar souk, stary port z morską latarnią czy wreszcie XII-wieczny meczet Al-Mahmudijja – to wszystko tworzy niezapomniane wrażenie jednego z najstarszych miast świata. Jaffa, z hebrajskiego „piękno”, nazywana jest przez Izraelczyków „narzeczoną morza”. A w oddali, z wybrzeża widać mityczną skałę Andromedy, do której została przykuta, skazana na śmierć i uwolniona przez Perseusza.

Mały Paryż

Newe Cedek to geneza Tel-Awiwu. To pierwsza żydowska dzielnica założona poza Jaffą jeszcze w 1887 roku. Dziś nazywana jest świątynią artystów lub „małym Paryżem”. Wchodzi w skład Białego Miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako wyjątkowy zbiór modernistycznych budynków wzniesionych w latach 30. XX wieku. Newe Cedek, ze swoimi drzewami oliwnymi i labiryntem uliczek, jest dziś snobistycznym miejscem, pełnym modnych kawiarni, galerii sztuki, małych muzeów, sklepów z wyrobami rzemieślniczymi, wśród których spacerują eleganccy mieszkańcy Tel-Awiwu. Najważniejszym ośrodkiem kultury działającym w osiedlu jest Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal.

Chwila zadumy

Bazylika Grobu Świętego, zwana często kościołem Zmartwychwstania Pańskiego, znajduje się na Starym Mieście Jerozolimy. Miejsce domniemanego pochówku Chrystusa przyciąga rokrocznie miliony pielgrzymów i turystów. Codziennie odprawiane są tam msze. Budowę bazyliki rozpoczęto w IV wieku n.e., a za fundament posłużyła grota, w której złożono zdjęte z krzyża ciało Jezusa. Wejście jest bezpłatne.

Atrakcje

Słono, słono…

W Morzu Martwym (po hebrajsku Morzu Słonym lub Morzu Soli) ze względu na bardzo wysoki poziom zasolenia wody (340 g na litr) nie ma żadnego życia organicznego. W rzeczywistości bezodpływowe jezioro graniczące z Izraelem, Jordanią i Cisjordanią, usytuowane 422 metry poniżej poziomu morza, jest najniżej położonym miejscem na ziemi. To idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi, gdyż słona woda wypycha wszystkie przedmioty na powierzchnię i nawet najgorszemu pływakowi nie grozi najmniejsze niebezpieczeństwo. Na plaży Mineral Beach można kąpać się również w basenach ze słodką wodą oraz zażywać leczniczych kąpieli w naturalnym morskim błocie.

Ósmy cud świata

Wiszące ogrody bahaickie w Hajfie na Górze Karmel otwarto w 2001 roku. Uznane za ósmy cud świata i najpiękniejszy ogród na ziemi zostały zaprojektowane przez irańskiego architekta Fariborza Sahbę. Budowano je 14 lat. Punktem centralnym ogrodów jest Mauzoleum Bába (wiara Baha’i, założona w 1844 roku, jest najmłodszą spośród monoteistycznych religii świata), które otaczają tarasy w kształcie koncentrycznych kręgów. Tarasów jest w sumie 18, 9 poniżej i 9 powyżej świątyni. Personel ogrodniczy Bahaickiego Centrum Światowego stanowi 70 pracowników ze wszystkich kultur i religii oraz 30 woluntariuszy bahaickich z 12 krajów.

Kuchnia

Kuchenne zasady

Ortodoksyjni Żydzi przestrzegają w kuchni kaszrutu, czyli zasad koszerności, które szczegółowo opisano w świętej księdze judaizmu - Torze. Wolno jeść tylko te zwierzęta, które mają rozdzielone kopyto i są przeżuwaczami. Zakazana więc jest konina, wieprzowina i królik. Produkty mleczne mogą pochodzić wyłącznie z mleka zwierząt koszernych. Naczynia kuchenne używane do mięsa i do potraw mlecznych należy oddzielić od siebie. To właśnie Żydzi wymyślili kuchenny zlew z dwoma komorami.

Żydowski miszmasz

Współczesna kuchnia izraelska to mieszanka kuchni aszkenazyjskiej – Żydów z Polski i Rosji, sefardyjskiej – Żydów z Hiszpanii i Portugalii oraz mizrachijskiej – Żydów z obszarów państw arabskich. Dziś w Izraelu na śniadanie jada się często szakszukę (po arabsku: bałagan), czyli rodzaj jajecznicy z pomidorami. Wśród dań mięsnych króluje panierowany sznycel. Na każdym rogu ulicy można kupić humus, falafele czy kawior z bakłażanów serwowany w picie. Wśród owoców królują pomarańcze.

Nie ma jak u mamy

Haïm Cohen, nazywany ojcem współczesnej kuchni izraelskiej, ma restaurację w Tel-Awiwie. Ten mistrz kuchni, znany z wielu programów telewizyjnych w swojej Yaffo-Tel-Aviv, serwuje „zmodyfikowaną kuchnię domową”. W menu znajdziemy dania kuchni polskiej, rosyjskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, arabskiej, ale wszystkie stworzone tak, jakby gotowała je wasza mama. Bowiem w Izraelu znana jest anegdotka o Żydzie zapytanym o najlepsze danie kuchni izraelskiej. Bez wahania odparł: „Pomidorowa mojej mamy”.

Powoli znaczy smacznie

Czulent, magiczna w smaku, tradycyjna potrawa szabasowa, pochodzi z terenów Polski i Rosji. Ten mięsny gulasz zmieszany z kaszą jaglaną, cieciorką i warzywami wymaga ponad 12 godzin pracy. Ponieważ w szabat nie wolno gotować, czulent przygotowuje się w piątek i po zachodzie słońca pozostawia w piecu na małym ogniu na całą noc. Kiedyś wstawiano go do stygnących pieców chlebowych, w których specjalne miejsce do gotowania zwano szabaśnikiem.

Ciekawostki

Którego dziś mamy?

Kalendarz żydowski oparty jest na systemie księżycowo-słonecznym. Rok trwa 354, 355 lub 356 dni. Lata przestępne 384, 385 lub 386 dni. Rok pierwszy to dzień stworzenia świata obliczony na 7 października 3761 p.n.e. W roku 2016 trwa żydowski rok 5776/5777. Inne daty obowiązują na terenie Ziemi Świętej, inne poza nią. Zazwyczaj dwudniowe różnice wynikają z dawnych zwyczajów. Czas wyznaczany był przez Sanhedryn w Jerozolimie, czyli żydowski parlament, na podstawie obserwacji astronomicznych. Informacje o tym, jaki jest dzień i czy rok będzie przestępny, przekazywano przez posłańców i często docierały do innych wyznawców judaizmu z opóźnieniem. Stąd i te różnice.

Domowy mir

Turyści często przywożą z Izraela jako pamiątkę mezuzę. Ten podłużny pojemnik, wykonany najczęściej z metalu lub drewna, bogato zdobiony, zawiera zwinięty w rulonik pergamin (klaf), na którym zapisane są ręcznie, po hebrajsku dwa fragmenty z Tory. Mezuzę przymocowuje się na framudze drzwi po prawej stronie. Najczęściej przybijano ją w chwili wprowadzenia się do domu lub nie później niż w ciągu 29 dni od zamieszkania. Co jakiś czas sprawdza się, czy zapisane pergaminy wewnątrz mezuzy nie zostały w żaden sposób uszkodzone, w wypadku mezuz w domach czyni się to dwa razy na siedem lat, natomiast w miejscach publicznych raz na pięćdziesiąt lat. Mezuza przypomina Żydom o obowiązujących zasadach moralnych i chroni dom przed nieszczęściami.

Informacje praktyczne

Strefa czasowa :
czas polski + 1 godzina
Język :
hebrajski i arabski
Komunikacja :
bilet komunikacji miejskiej w Jerozolimie i Tel-Awiwie – 6,9 ILS, przejazd Jerozolima – Tel-Awiw – 19 ILS
Długość lotu :
ok. 4 godz.
Przykładowe ceny :
woda 1,5 l. – 8ILS, bułka – 4ILS, piwo – 17 ILS, puszka Coca Coli 2 ILS, humus – 15 ILS, falafel – 12-20 ILS
Waluta :
nowy szekel izraelski (ILS)