Historia „Złotego Wybrzeża” sięga ponad 2 tysięcy lat. Odkryjecie tu kręte zatoczki otoczone łańcuchami górskimi, pozostałości budowli z czasów rzymskich oraz roztańczone festiwale muzyki i teatru.

Nazwa Costa Dorada pochodzi od złotych, piaszczystych plaż ciągnących się na odcinku 250 kilometrów wzdłuż Morza Śródziemnego. To o wiele spokojniejsze wybrzeże, niż to znane z ośrodków na Costa Brava. Niemniej jednak i tu znajdą się atrakcje dla każdego, niezależnie od upodobań. Koniecznie trzeba zobaczyć kompleks klasztorów w Santes Creus – malutkiej miejscowości pełnej świadectw życia zakonu Cystersów. Największym klasztorem jest Reial Monestir de Santa Maria de Santes Creus. Wzniesiony w XIII wieku według cysterskich zasad budownictwa, na mocy dekretu papieskiego, był siedzibą zakonników z miejscowości Valdaura. Obecnie stanowi pomnik narodowy Hiszpanii. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu oraz rodziny z dziećmi zachwycą się z kolei parkiem zabawy i rozrywki PortAventura. Park podzielony jest na pięć stref tematycznych – Polinezja, Chiny, Meksyk, Dziki Zachód oraz basen Morza Śródziemnego. To rodzinne, wesołe miasteczko znajduje się niedaleko miejscowości Salou słynącej z pięknego klifu, na którym znajduje się wybudowana w XIX wieku latarnia morska Faro de Salou, oraz z kościoła Santa Maria del Mar. W promieniu zaledwie kilkunastu kilometrów położone jest miasto z rzymskimi korzeniami – Tarragona. Jedną z głównych ulic aglomeracji, pełną eleganckich restauracji i sklepów, jest Rambla Nova zakończona skalnym urwiskiem z punktem widokowym zwanym „Balkonem Morza Śródziemnego”. Kilka kroków dzieli go od rzymskiego amfiteatru pamiętającego walki gladiatorów i publiczne egzekucje. Natomiast w poszukiwaniu kamiennych wzgórz, u podnóży których rozciągają się jeziora otoczone sosnowymi lasami, należy wybrać się w okolice miejscowości Siurana.

Kierunek Costa Dorada - dlaczego warto z nami wyjechać?

  • Ceny, które podajemy są cenami które zapłacisz. Bez niespodzianek.
  • Setki tysięcy zadowolonych Klientów w całej Polsce. Miliony na świecie.
  • Dzięsiątki tysięcy hoteli na całym świecie.
  • Bezpieczne i wygodne płatności przez internet

Zwiedzanie

Tarragona

Na wybrzeżu Morza Śródziemnego rozciąga sią zabudowa liczącego ponad 2 tysiące lat, urokliwego miasta Tarragona. Już w starożytności mieszkali tu Iberowie, sukcesję po nich przejęli Kartagińczycy, swoją bazę wojskową mieli Rzymianie. Główną atrakcją turystyczną miasta jest kompleks archeologiczny Passeig Arqueològic. I tak zobaczycie tu nekropolie, amfiteatr, fora rzymskie oraz bastiony i bramy wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na przełomie czerwca i lipca odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni.

Salou

To niewielka nadmorska miejscowość słynąca przede wszystkim z niekończących się, złocistych plaż. Można tu nie tylko wygrzewać się na słońcu, ale również udać się na wielogodzinną podróż po tutejszym wybrzeżu. Dzięki zróżnicowanemu terenowi piesza wędrówka z pewnością będzie samą przyjemnością, biorąc pod uwagę również umiarkowany klimat Costa Dorady. A po wszystkim należy spędzić chwilę relaksu w guinguetes, czyli miejscowych kawiarniach na plaży.

Kuchnia

Tak samo, ale inaczej

Katalońska zupa rybna z Costa Dorada zwana suquet de peix lub cruet de peix ma zupełnie inny smak niż słynna marsylska bouillabaisse. Ale pochodzenie jej jest takie samo. Greccy i rzymscy rybacy do gotowania tej zupy używali ryb uszkodzonych podczas połowu, których nie dało się już sprzedać. Katalończycy dodali jedynie do tego rybnego gulaszu ziemniaki i pomidory, zagęszczają ją, podobnie jak gazpacho, podsmażonym na czosnku żytnim chlebem z dodatkiem migdałów. Aromatyzuje się ją szafranem.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Hiszpania
Strefa czasowa :
czas polski
Język :
hiszpański, angielski, niemiecki
Komunikacja :
autobusy (dobra sieć połączeń), samochód (wynajem to koszt 25-50 EUR)
Długość lotu :
ok. 3 godz.
Przykładowe ceny :
jednodaniowy obiad w restauracji – 15-20 EUR, filiżanka kawy – 1, 5 EUR, lampka lokalnego wina – 2-3 EUR
Waluta :
euro (EUR)