Jedna z najpiękniejszych wysp archipelagu Dodekanez zwana „ogrodem egejskim". Jej krajobraz wypełniają malownicze wioski, rozległe zatoki z białym piaskiem oraz żyzne doliny, zielone stoki i niemal nieustannie kwitnąca roślinność.

Kos jest jedną z najpiękniejszych wysp archipelagu Dodekanez. Pełno tutaj malowniczych i urokliwych wiosek, tętniących życiem miast, rozległych zatok z przejrzystą wodą, białych plaż niemających sobie równych w całej Grecji oraz żyznych dolin i zielonych stoków. Białe domy porozdzielane siecią wąskich uliczek, tawerny i stragany obwieszone jasnymi ozdobami tworzą niepowtarzalną atmosferę, a życie mieszkańców toczy się tutaj ustalonym od lat powolnym rytmem.

Skąpane w słońcu Kos może pochwalić się klimatem, który należy do najłagodniejszych w basenie Morza Śródziemnego. Wyspa bywa nazywana "egejskim ogrodem", gdyż drzewa i krzewy zdają się tu kwitnąć nieustannie. Dzięki wiatrowi meltemi Kos jest ulubionym regionem wypoczynkowym miłośników windsurfingu i innych sportów wodnych. Miejsce to zawdzięcza swoją sławę Hipokratesowi, który uważany jest za ojca medycyny.

Kierunek Kos - dlaczego warto z nami wyjechać?

  • Ceny, które podajemy są cenami które zapłacisz. Bez niespodzianek.
  • Setki tysięcy zadowolonych Klientów w całej Polsce. Miliony na świecie.
  • Dzięsiątki tysięcy hoteli na całym świecie.
  • Bezpieczne i wygodne płatności przez internet

Atrakcje

Park wodny Lido

Park wodny Lido – jeden z najlepszych aquaparków całego rejonu Morza Egejskiego. Dla miłośników wodnych szaleństw przygotowane są wysokie zjeżdżalnie wodne oraz Kamikaze – basen ze sztucznymi falami. Dla dzieci idealny jest brodzik z licznymi zabawkami. Ci, którzy wolą spokojniejsze wodne atrakcje, mogą popłynąć strumieniem „leniwej rzeki”. Na terenie parku wodnego dostępne są również normalne baseny.

Festiwal Hipokratesa

Festiwal Hipokratesa – mieszkańcy Kos oddają co roku cześć wybitnemu obywatelowi, greckiemu lekarzowi – Hipokratesowi. Obchody tego święta trwają od lipca do sierpnia. W tym czasie nie brakuje licznych przedstawień teatralnych, koncertów, występów lokalnych artystów czy ulicznych tańców. To wyjątkowa okazja, by poznać współczesną kulturę Greków, tym bardziej, że najciekawsze wydarzenia festiwalu odbywają się w progach zamku joannitów.

Festiwal Miodu

Festiwal Miodu – w sierpniu można wziąć udział w słodko brzmiącym wydarzeniu – Festiwalu Miodu, odbywającym się na cześć miejscowych pszczelarzy. Jak nietrudno się domyślić, można wówczas skosztować pysznych lokalnych przysmaków wyrabianych właśnie z miodu. Nie brakuje też lokalnego wina i greckich tańców.

Nurkowanie

Nurkowanie – doskonała widoczność oraz bogactwo ryb sprawiają, że wody wokół Kos idealnie nadają się do nurkowania. Początkujący muszą przebyć krótkie szkolenie, a potem w towarzystwie instruktora, mogą poznać wyjątkowy podwodny świat. Dla zaawansowanych przygotowane są specjalne miejsca do wypraw nurkowych.

Miasto Kos

Miasto Kos – stolica wyspy stanowi kwintesencję kulturowej i historycznej różnorodności regionu. Miłośnicy zwiedzania będą z pewnością zadowoleni. Obok siebie stoją starożytne ruiny, monumentalne włoskie budowle i średniowieczne mury. Spacerując krętymi uliczkami, podziwiać można ruiny greckich i rzymskich budowli. Jest ich tak wiele, ze miasto podzielono na trzy strefy archeologiczne. Ciekawe, że wszystkie zabytki odkryto dopiero po trzęsieniu ziemi w 1933 roku. Do najwspanialszych rzymskich obiektów należą ruiny Casa Romana – to pałacowy budynek, dom w stylu pompejańskim. Fragmenty starego miasta otoczone są przez stadion i odeon. W obu budynkach bardzo dobrze zachowały się posadzki z mozaikami, chociaż najciekawsze z nich zostały przewiezione do Pałacu Wielkich Mistrzów w Rodos. Godnym zwiedzenia miejscem jest Muzeum Archeologiczne ze wspaniałymi eksponatami z okresu hellenistycznego i rzymskiego. Jednym z najcenniejszych obiektów jest bez wątpienia naturalnej posag greckiego lekarza Hipokratesa z IV w. p.n.e. Będąc w mieście Kos koniecznie zobaczyć trzeba również platan Hipokratesa – sędziwe drzewo o obwodzie 14 m strzegące niegdyś przez wieki wejścia do zamku. Potężny pień jest znacznie uszkodzony, konary muszą być podtrzymywane przez metalowe kolumny, mimo to ciągle pojawiają się na nim liście. Drzewo miał rzekomo posadzić sam Hipokrates – tak przynajmniej podaje tabliczka na ogrodzeniu. Niedaleko drzewa znajduje się imponujący XVIII-wieczny meczet Hatzi Hassan, którego parter jest obecnie zajęty przez sklepy. Warto zobaczyć też dwie XVIII-wieczne tureckie fontanny – jedną zbudowaną z piaskowca z czerwoną kopułą, drugą powstałą z antycznego sarkofagu.

Wieczór grecki

Wieczór grecki – będąc na Grecji, trzeba koniecznie poczuć klimat tutejszego tańca i zabawy. Inauguracją wieczoru greckiego jest zachód słońca oglądany w jednej z perełek Kosu – górskiej wiosce Zia. Następnie przy dźwiękach Zorby zostaną zaserwowane greckie przysmaki. Będzie również okazja do podziwiania tancerzy w greckich strojach ludowych. A kiedy wino zaszumi już w głowie, będzie można samemu spróbować swoich tanecznych umiejętności.

Rejs statkiem Eva

Rejs statkiem Eva – podczas pobytu na Kos warto wybrać się na rejs statkiem, który wypływa z portu do zatoki Kalymnos kilka razy w tygodniu. Koszt takiej wyprawy to około 40 EUR, ale zwykle w cenę wliczone jest wino lub ouzo. Niezapomniany rejs trwa około 1,5 godziny, a w czasie wyprawy podawane są grillowane przekąski wraz ze świeżo przygotowanymi sałatkami. Po dopłynięciu na miejsce można skorzystać z możliwości podziwiania podwodnego świata i ponurkować w wodach zatoki. Podczas drogi powrotnej turystów czeka przystanek w niewielkim miasteczku portowym na Kalymnos – tu poznać można piękno pierwotnej Grecji.

Asklepion

Asklepion – starożytna szkoła medyczna poświęcona bogowi medycyny – Asklepiosowi, wzniesiona około IV w. p.n.e. niedługo po śmierci Hipokratesa. To jeden z najważniejszych zabytków archeologicznych wyspy leżący około 3 km od miasta Kos. Obiekt ten stanowił okręg sakralny Asklepiosa, a zarazem ośrodek medycyny kultowej i terapii doświadczalnej uprawianej przez lekarzy-kapłanów. Zbudowany został na trzech sztucznych tarasach na zboczu porośniętej piniami góry. Na najniższym z nich znajdowały się źródła lecznicze, szkoła medyczna i pomieszczenia dla chorych. Na drugim poziome mieściła się świątynia Apollina z III w. p.n.e. oraz swoista gospoda będąca schronieniem dla ubogich i bezdomnych. Na najwyższym tarasie znajdowała się świątynia samego Asklepiosa stanowiąca najważniejszy obiekt sanktuarium. Asklepion był czymś w rodzaju współczesnego uzdrowiska. Chorzy przyjeżdżali tu jednak nie tylko w celu wyleczenia dolegliwości, lecz także na wypoczynek. Pacjentów poddawano rozmaitym zabiegom z zakresu medycyny naturalnej – postom, kąpielom i okładom. Z tej starożytnej budowli zachowało się tak naprawdę niewiele, choć można stąd podziwiać wyjątkowe widoki na cieśninę oddzielającą Kos od Turcji. Asklepion został rozebrany przez joannitów, którzy chcieli pozyskać kamienie do budowy zamku pełniącego funkcje obronne. Wejście na teren Asklepionu kosztuje około 4 EUR.

Platani

Platani – leży w połowie drogi pomiędzy Asklepionem a Kos. W miejscu tym warto zatrzymać się na obiad w jednej z doskonałych tureckich tawern. Niedaleko znajduje się otomańska fontanna i przykład starej architektury Platani przypominającej wiejskie style na Krecie. Większość mieszkających tutaj muzułmanów wyjechała w latach 60. do Turcji. Do połowy XX wieku mieszkała tu również ludność żydowska, o czym świadczy piękna synagoga. Tuż za Platani znajduje się cmentarz żydowski oddalony około 300 metrów od muzułmańskiego. Droga, która biegnie na wschód kończy się w Embros Therma – uzdrowisku z gorącymi źródłami spływającymi bezpośrednio do morza.

Kuchnia

Ekatse iy Varka (miasto Kos)

Ekatse iy Varka (miasto Kos) – urokliwa perełka w dość skomercjalizowanej okolicy. Ta niedroga tawerna rybna oferuje świeże i rzadkie gatunki ryb, a do tego wyjątkowe wino prosto z beczki. Stoliki ustawione są pod gołym niebem w dodatku z wyjątkowymi widokami na okolicę.

Ambeli

Ambeli – warto zamówić tutaj kilka smacznych przekąsek, np. pinigouri (pszeniczna kasza), bekri meze (kawałki wieprzowiny w sosie pieprzowym) czy kiełbaski. Podawane są tutaj duże porcje, więc nie trzeba zbyt wiele zamawiać, aby czuć się pełnym. Stolik można zamówić wewnątrz klimatycznego lokalu lub urokliwej winnicy.

Psaropoula (miasto Kos)

Psaropoula (miasto Kos) – atrakcyjna, klimatyczna tawerna rybna oferująca smaczne ryby i niedrogie owoce morza. Posiłki można spożywać na tarasie, ale również wewnątrz sali, przez co lokal czynny jest przez cały rok.

Pote tin Kyriaki

Pote tin Kyriaki – ouzeria z prawdziwego zdarzenia. W sezonie letnim stoliki ustawione są na patio, a w zimniejszych miesiącach w sali będącej przerobionym domem zabytkowym. Ouzo serwowane w lokalu jest tradycyjnym greckim alkoholem wytwarzanym na terenie całego kraju. Trunek ten chroniony jest nawet prawem europejskim jako regionalny produkt. Powstaje on z alkoholu destylowanego z dodatkiem anryżu, ziaren kopru oraz innych aromatycznych przypraw. Na wyspach ouzo produkuje się w nieco słodszej wersji niż w północnej części kraju.

Something Else

Something Else – restauracja znajdująca się zaledwie 5 minut od portu. Menu zadowoli nawet najbardziej wymagających – moussaka (grecka zapiekanka z bakłażanów), Pastitsio (podobne do lasagne) w prawdziwie dużych porcjach czy smażony ser feta wypełniający czerwoną paprykę. Wszystko wygląda pięknie i bardzo smakowicie.

Ciekawostki

Hipokrates

Hipokrates - Z Kos związany jest Hipokrates – lekarz grecki, który urodził się i żył właśnie na tej wyspie (ok. 460-377 r. p.n.e.). Jego medycyna oparta była na przesłankach racjonalnych i nakazywała wyciąganie wniosków dopiero po dokładnej obserwacji pacjenta. Najważniejszą zasadą greckiego lekarza było nieszkodzenie pacjentowi (primum non nocere) i pomaganie uzdrawiającym siłom natury. Hipokrates jest twórcą podstaw etyki lekarskiej, a jego „Przysięga" stanowi aktualny do naszych czasów kanon etyki lekarskiej.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Grecja
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz.
Język :
grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim
Komunikacja :
autobusy liniowe
Długość lotu :
2 godz. 25 min – 2 godz. 55 min
Przykładowe ceny :
Bilet za przejazd autobusem liniowym 1-2 EUR
Waluta :
euro (EUR)